Bagażniki rowerowe - jak przewieźć rower w kamperze?

Lubisz spędzać swoje wyjazdy aktywnie? W takim wypadku na pewno nie możesz obyć się na wakacjach bez swojego roweru. Dowiedz się więcej na temat tego, w jaki sposób bezpiecznie go przetransportować w swoim kamperze. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź szczegóły dotyczące wyboru odpowiednich bagażników rowerowych oraz sposobów na ich montaż.

Wartościowy bagażnik na rowery do kampera - podstawowe informacje

Wypad na kemping wzbogacony o wycieczki rowerowe to opcja, która z roku na roku cieszy się coraz większą popularnością. Jednakże przewożenie ze sobą jednośladów wymaga odpowiednich przygotowań. Najpopularniejszym sposobem, również pod kątem ekonomicznym, jest zaopatrzenie się w odpowiedni bagażnik rowerowy na kamper.

Do najpowszechniejszych wyborów należą bagażniki ścienne oraz takie montowane na hak. Te pierwsze montowane są na tylnej ścianie przyczepy kempingowej i mogą pozwolić nawet na przewóz do czterech rowerów na raz. Czyni to z nich doskonały wybór w przypadku rodzinnych wyjazdów. Oczywiście, w sprzedaży bez problemu znajdziesz też modele przeznaczone do zabezpieczenia mniejszej ilości sprzętu. 

Bagażnik rowerowy do kampera na hak jest bardzo praktyczną opcją, która jest dość łatwa w montażu. To rozwiązanie zapewnia też dużą stabilność podczas jazdy i nie wpływa znacząco na pogorszenie komfortu prowadzenia. 

Niezależnie od typu wybranego bagażnika na rowery do kampera, należy pamiętać, by zapoznać się z dodatkowymi przepisami dotyczącymi zabezpieczeń takiego ładunku. Zwłaszcza w przypadkach, w których podróżujesz za granicę. Może się zdarzyć tak, że rowery będą wymagać dodatkowych oznaczeń ostrzegawczych, tak by ich przewóz był lepiej widoczny dla innych użytkowników drogi. 

Ścienny bagażnik rowerowy na kamper - na co zwrócić uwagę?

Bagażnik rowerowy montowany na tylnej ścianie ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia bardzo dobry dostęp do rowerów, dzięki czemu zarówno ich montowanie, jak i zdejmowanie jest proste oraz szybkie. 

Decydując się na zakup takiego modelu bagażnika rowerowego do kampera, warto postawić na markowy sprzęt. Będziesz mieć wtedy pewność, że został wykonany z dobrej jakości, sprawdzonych materiałów, które poradzą sobie z przewozem Twojego sprzętu. Rowery nie są tanią rzeczą, dlatego zainwestowanie odpowiedniej kwoty w ich zabezpieczenie jest bardzo dobrym pomysłem.

Kluczowym parametrem dla każdego bagażnika jest jego nośność i rozmiar. To od tego zależy, ile rowerów będzie w stanie przewieźć. Należy zwrócić na to uwagę i dostosować wybór do własnych potrzeb. 

Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać?

Bagażnik rowerowy do kampera tego typu jest bardzo prosty w montażu. Występuję pod postacią stelaża nakładanego bezpośrednio na hak holowniczy. Niektóre modele pozwalają nawet na przeprowadzenie instalacji bez użycia narzędzi. 

Podobnie jak w przypadku bagażników ściennych, istnieje bardzo dużo różnych wersji, które pozwalają nawet na przewożenie naraz rowerów dla wieloosobowej rodziny. Niektóre bagażniki umożliwiają montaż dodatkowych szyn, które mogą zwiększyć liczbę przewożonych na nich rowerów. Dzięki temu w przypadku powiększenia rodziny niekoniecznie trzeba od razu rozglądać się za nowym modelem. 

Podobnie jak w przypadku innych typów bagażników rowerowych do przyczepy kempingowej, warto postawić na jakościowe rozwiązania, które dadzą większą pewność odnośnie żywotności sprzętu. Warto zwrócić uwagę również na to, czy dany bagażnik jest fabrycznie wyposażony w zabezpieczenia antykradzieżowe. Dzięki temu nie musisz martwić się o tę kwestię osobno. 

Do najciekawszych dodatkowych funkcji, jakie mogą posiadać bagażniki na hak, należy możliwość ich swobodnego odchylania. Dzięki temu montaż i zdejmowanie rowerów jest jeszcze łatwiejsze. 

Bagażnik na rowery do przyczepy kempingowej - w jaki sposób o niego dbać?

Zakup i prawidłowy montaż bagażnika na rowery do kampera to tylko część sukcesu. By służył sprawnie i długo, należy zadbać też o jego właściwe użytkowanie. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o niespodziewaną awarię i przedłużysz przydatność tego elementu do maksimum.

Pierwszą i podstawową zasadą użytkowania bagażnika rowerowego do kampera jest to, by przewozić za jego pomocą tylko i wyłącznie rowery. Właśnie do tego jest przystosowany i wykorzystywanie go do zabezpieczania sprzętu innego rodzaju może spowodować jego uszkodzenia. Nie mówiąc już o tym, że tego typu działania mogą być zwyczajnie niebezpieczne. 

Bardzo ważne jest też to, by rower przytwierdzony do bagażnika na rowery do przyczepy kempingowej nie przekraczał maksymalnego udźwigu przewidzianego przez producenta uchwytu. W innym wypadku ryzykujesz to, że bagażnik może nie wytrzymać obciążenia. W sytuacji, w której doszłoby do tego podczas jazdy na drodze publicznej, naraziłbyś się nie tylko na zniszczenia, ale stworzyłbyś także prawdziwe zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

By bagażnik rowerowy do kampera przetrwał jak najdłużej, warto pamiętać o tym, że działają na niego różnego rodzaju obciążenia. Dlatego podczas przewozu sprzętu rowerowego należy zachować ostrożność podczas jazdy i ze szczególną uwagą pokonywać zbocza czy ostre zakręty.

Zobacz nasze części do przyczep kempingpowych!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku