Hamulce bębnowe - podstawowe informacje

Niegdyś hamulce tego typu były bardzo popularne i powszechnie stosowane w wielu dziedzinach motoryzacji, obecnie jednak w większości przypadków zostały zastąpione przez tarczowe odpowiedniki. Pomimo tego nadal są one dość często wybieranym rozwiązaniem w przypadku różnego rodzaju przyczep. 

Ich główną i powszechnie znaną zaletą jest dość duża trwałość, a także niskie koszty eksploatacji. Dzięki temu mogą funkcjonować w pełni sprawne, przez bardzo długi czas i wytrzymać bez poważnych awarii nawet 100 tysięcy kilometrów przebiegu. 

Budowa hamulca bębnowego

Jak wskazuje nazwa, kluczowym elementem hamulca bębnowego jest bęben, który obraca się razem z kołem. W jego wnętrzu znajdują się szczęki hamulcowe wyposażone w okładziny cierne (w standardowych hamulcach bębnowych występują w liczbie dwóch sztuk). W bębnie mieści się również rozpieracz, którym można sterować i dociskać szczęki do bębna. Z reguły jest to siłownik hydrauliczny obsługiwany przez zewnętrzny mechanizm. W niektórych modelach stosuje się większą liczbę rozpieraczy. Ostatnim elementem składającym się na budowę hamulca bębnowego jest sprężyna odciągająca. Dzięki niej szczęki powracają i utrzymywane są w odpowiedniej pozycji, nie stykając się z bębnem. 

Jak te elementy współdziałają ze sobą? Użycie rozpieracza wywołuje nacisk na szczęki, co sprawia, że te zaczynają stykać się z bębnem. Wywołuje to tarcie, które powoduje wytracanie prędkości. Po zakończeniu hamowania szczęki wracają na swoje miejsce przy pomocy sprężyny naciągowej. 

W budowie hamulca bębnowego wyróżnia się różne rodzaje układów rozpieraczy i szczęk. Należą do nich:

  • Układ Simplex - to najprostszy i bardzo często spotykany układ, który zawiera dwa tłoczki rozpierające napierające na jeden koniec szczęk hamulcowych. Te hamują najpierw swoją górną, a potem dolną częścią. Dodatkowo w układzie Simplex jedna ze szczęk jest współbieżna (obracająca się zgodnie z kierunkiem obrotu bębna), a druga przeciwbieżna (obracająca się w przeciwnym kierunku względem obrotu bębna). Wszystko to sprawia, że naciski na bęben poszczególnych szczęk różnią się od siebie i te nie zużywają się równomiernie. Pomimo tej wady, ten układ jest chętnie stosowany przez wzgląd na prostotę konstrukcji i niską cenę. 
  • Układ Duplex - w tym przypadku obie szczęki są współbieżne i posiadają swój własny, osobny rozpieracz.  W ten sposób naciski na nie są praktycznie identyczne w chwili hamowania, dzięki czemu okładziny cierne zużywają się równomiernie. Wadą jest jednak wyższy koszt produkcji i zakupu. 
  • Układ Duo Duplex - jest to rozwiązanie łączące zalety układów Simplex i Duplex. W tym przypadku dwutłoczkowy rozpieracz dociska szczęki równomiernie na obu końcach, a nie jednym. Podnosi to znacząco skuteczność hamowania i pomaga ograniczyć nierównomierne zużycie okładzin. 
  • Układ samowzmacniający - najpowszechniej stosowany i przez wielu uważany także za najskuteczniejszy układ hamulca bębnowego. Jego konstrukcja jest podobna do typu Simplex, ale ze szczękami pływającymi. Dodatkowo końce szczęk są połączone ze sobą niezależnym łącznikiem, który podczas hamowania powoduje oddziaływanie szczęki współbieżnej na przeciwbieżną i uzyskanie niemal identycznej siły nacisku. W ten sposób obie szczęki działają na powierzchnie bębna tak samo, co wzmacnia siłę hamowania i zapewnia równomierne zużycie komponentów. 

Hamulce bębnowe a tarczowe - jakie są różnice?

Porównania między oboma typami hamulców są nieuniknione, w głównej mierze przez to, że hamulce tarczowe wyparły swoje bębnowe odpowiedniki w wielu pojazdach. Wiązało się to między innymi z tym, że popularne tarczówki są lżejsze oraz mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie duża masa hamulców bębnowych jest w dzisiejszych czasach sporym ograniczeniem dla wielu producentów samochodów, którzy starają się zmniejszać ciężar swoich pojazdów. Hamulce tarczowe nie przegrzewają się też w takim stopniu i łatwiej je serwisować, jeżeli dojdzie już do awarii. 

Hamulce tarczowe a bębnowe - czy te drugie mają jakieś przewagi? W porównaniu do modeli tarczowych są tańsze. Również w kwestii wielu części zamiennych. Tego typu hamulce charakteryzują się też znacznie mniejszą siłą potrzebną do zapoczątkowania hamowania. Z tego powodu w opinii wielu sprawdzają się lepiej jako hamulce awaryjne.

Hamulce bębnowe - naprawa, wymiana i konserwacja

Główną przyczyną awarii hamulców tego typu są uszkodzenia spowodowane przez czynniki zewnętrzne. Mogą to być niekorzystne warunki atmosferyczne, a także odpady takie jak kamyki, bród czy sól drogowa dostające się do środka układu. Podobnie jak w przypadku tarczowych odpowiedników, wadliwe działanie może objawić się wydłużeniem ścieżki hamowania i zwiększonymi wibracjami. W tej kwestii zalecamy regularne kontrole. 

W wielu przypadkach regulacja hamulców bębnowych może być wystarczająca, by poradzić sobie z problemami. W takim wypadku należy sprawdzić ustawienie szczęk, rozpieraczy oraz sprężyny. 

W przypadku gdy doszło do poważniejszej awarii i wymagana jest wymiana hamulców bębnowych lub ich elementów, zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu Rydwan Company i skorzystania z naszej korzystnej oferty na części zamienne. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku