Dokumenty do przyczepki — co musisz wiedzieć?

Dysponowanie własną przyczepką przynosi nam wiele zalet, niezależnie od tego, czy wykorzystujemy ją prawie codziennie, czy jest ona jedynie dodatkiem służącym do przewożenia większych gabarytów raz na jakiś czas. Posiadanie przyczepy oszczędza nam czas, ponieważ nie musimy prosić innych osób o pomoc w przewiezieniu dużych gabarytów, dzięki czemu jesteśmy w stanie transportować je natychmiastowo.

Jakie dokumenty do przyczepki samochodowej są niezbędne?

Zwiększone możliwości transportowe dzięki zakupieniu przyczepki to naprawdę świetny sposób dla osób, które potrzebują przewieźć przedmioty o większych gabarytach. Musimy jednak pamiętać, że sam zakup nie upoważnia przyczepki do wzięcia udziału w ruchu drogowym. Aby była ona prawidłowo dopuszczona potrzebne nam będą dokumenty do przyczepki. Jak je wyrobić? Sam proces rejestracji odbywa się w Wydziale Transportu i Komunikacji. Przyczepka musi jednak spełniać wszystkie wytyczne dotyczące jej masy. W innym przypadku wydział nie będzie mógł wydać nam dowodu rejestracyjnego niezbędnego do wprowadzenia przyczepki na ulicę.

Musimy jednak pamiętać, że aby otrzymać dowód rejestracyjny musimy złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty od przyczepki, a zalicza się do nich wiele rzeczy. Pierwszą z nich jest faktura potwierdzająca zakup przyczepki lub dokument potwierdzający własność, czyli umowa kupna, lub potwierdzenie jej darowizny. Następnie musimy dostarczyć również papiery do przyczepy, czyli kartę pojazdu, jeżeli została ona wcześniej wydana oraz ewentualny aktualny dowód rejestracyjny. Ten, jest niezbędny tylko w przypadku przyczep używanych, ponieważ nowe przyczepki oraz przyczepki samoróbki jeszcze go nie mają.

Następne dokumenty do przyczepki znajdujące się na liście niezbędnych to wypełniony wniosek z urzędu komunikacji oraz dowód osobisty osoby, która chce zarejestrować przyczepkę. Nie możemy również zapomnieć o dostarczeniu wyciągu ze świadectwa homologacji, jednak ten dokument nie zawsze jest potrzebny, ponieważ istnieją przypadki, w których przyczepa zwolniona jest z homologacji. Warto wspomnieć, że każda zarejestrowana przyczepka musi zostać ubezpieczona polisą OC. W innym przypadku dowód rejestracyjny przyczepy nie zostanie nam wydany.

Jak wypełnić wniosek o dowód rejestracyjny przyczepy?

Wypełniając po raz pierwszy papiery do przyczepy, możemy nie wiedzieć, jak to zrobić. Chociaż sam formularz jest dostępny na stronie urzędu lub możemy go otrzymać w Wydziale Komunikacji, to jednak lepiej przygotować się do jego wypełnienia, aby nie popełnić błędu. Wypełniając dokumenty do przyczepy, musimy podać imię i nazwiska osoby, która ją rejestruje oraz przekazać fakturę lub poświadczenie własności przyczepy. W przypadku faktury sprawa jest jednak znacznie prostsza, ponieważ znajdują się na niej wszystkie konieczne informacje, a czasami dowiemy się z niej, jak wygląda homologacja przyczepki.

Następnym krokiem, w przypadku przyczepy, która nie ma nabitych cech identyfikacyjnych, znanych inaczej jako numery, jest wystąpienie o czasową rejestrację. Te dokumenty do przyczepki samochodowej potrzebne nam będą do przetransportowania jej do stacji diagnostycznej. W innym wypadku musimy przewieźć przyczepkę przy pomocy innej, ponieważ niezarejestrowany sprzęt nie może poruszać się po polskich ulicach. Po otrzymaniu skierowania na badanie techniczne, czasowego dowodu, oraz rejestracji tymczasowych, możemy legalnie udać się do stacji diagnostycznej, która oceni stan naszej przyczepki, a w przypadku udanego przeglądu nabije numery oraz wykona tabliczkę znamieniową.

Zdobywając wszystkie dokumenty do przyczepki, możemy wrócić do wydziału komunikacji. To właśnie w nim otrzymamy decyzję dotyczącą rejestracji przyczepki. W zależności od naszych potrzeb urząd może wydać nam tymczasowe dokumenty, które posłużą nam do poruszania się z przyczepką. Jeżeli nie mamy zamiaru w tym czasie podróżować z przyczepką, zostaje nam jedynie czekać, aż zostaną nam wydane dokumenty do przyczepy. Gdy już je otrzymamy, możemy w pełni legalnie korzystać z naszego sprzętu, bez jakichkolwiek zmartwień podczas policyjnych kontroli, tak długo, jak nasza przyczepa spełnia wszystkie wymogi prawne.

Dowód rejestracyjny przyczepy typu SAM

Własnoręczne tworzenie przyczepek to zadanie dla osób chcących zaoszczędzić swoje fundusze. Oczywiście wiąże się ono z pracą, która może okazać się uciążliwa. Jest to jednak fach, którego możemy się nauczyć. Dla wielu osób nieco większym problemem, który zniechęca je od samodzielnego wykonania przyczepki, jest to, jak wyrobić dokumenty do przyczepki samoróbki. Na samym początku warto wyjaśnić, czym są pojazdy typu SAM. W dawnych czasach dostępność przyczepek była o wiele niższa niż obecnie. Właśnie dlatego wiele osób decydowało się na samodzielne stworzenie przyczepki, a dowód rejestracyjny przyczepy wcale nie był trudny do wyrobienia.

Ze względy na nowe, jak na tamten czas regulacje prawne, które pojawiły się w roku 2013, rejestracja pojazdu wykonanego własnoręcznie jest dużo cięższa. Oczywiście jest ono możliwe, jednak proces jest dłuższy niż w przypadku przyczepki, która została stworzona przez firmę zajmującą się produkcją tego sprzętu. Wszystko za sprawą tego, że dokumenty potrzebne do rejestracji przyczepki wykonanej własnoręcznie są dużo bardziej złożone. Oczywiście, na samym początku musi ona przejść przegląd techniczny, które jest znacznie bardziej szczegółowy w przypadku tego rodzaju przyczepki, jednak to jeszcze nie jest koniec formalności.

O ile dokumenty potrzebne do rejestracji nowej przyczepki, to faktura zakupu potwierdzająca własność, na której znajdują się szczegółowe informacje techniczne dotyczące produktu, wypełniony wniosek oraz dowód osobisty osoby starającej się o rejestracje, tak w przypadku samoróbki lista dokumentów jest jeszcze dłuższa. Dokumenty przyczepka potrzebne do jej rejestracji to świadectwo zgodności dla pojazdu, który nie był jeszcze nigdy zarejestrowany, a dodatkowo nie został wykonany przez firmę zajmującą się produkcją przyczepek. Jeżeli spełnimy jednak wszystkie wymogi, to Transportowy Dozór Techniczny musi wydać nam decyzję o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu do brania udziału w ruchu drogowym.

Dowód rejestracyjny przyczepy — jakie koszta są z nim związane?

Chociaż mogłoby się wydawać, że składając wszystkie dokumenty do rejestracji przyczepki, koszta, jakie musimy ponieść, są niewielkie, to w rzeczywistości jest jednak inaczej. Oczywiście cenę rejestracji musimy rozdzielić pomiędzy te, które ponoszą osoby z samoróbkami, oraz właścicieli przyczep używanych lub nowych. W przypadku samoróbki koszt wynosi nawet kilka tysięcy złotych, co jest naprawdę dużą kwotą, na którą czasami nie możemy sobie pozwolić i właśnie wtedy, pozorna oszczędność zdaje się rozpływać. Oczywiście, kupowanie części do przyczep, a następnie wykonanie jej samodzielnie daje nam większą satysfakcję, jednak musimy liczyć się z kosztami, które są konieczne dla prawidłowej rejestracji przyczepki.

W przypadku firmowej przyczepki cały proces jest o wiele krótszy, a także tańszy, dzięki czemu kupując przyczepkę w okazyjnej cenie, potrafimy oszczędzić naprawdę sporą sumę pieniędzy. W przypadku nowej lub używanej przyczepki również musimy dostarczyć dokumenty do przyczepki, jednak całkowity koszt wynosi o wiele mniej, niż w przypadku przyczepy SAM, a jest to kwota około stu złotych. Różnica naprawdę jest znacząca, dlatego w obecnych czasach bardziej opłaca nam się kupno przyczepy samochodowej od sklepu zajmującego się jej sprzedażą, niż jej samodzielne wykonanie.

Dokumenty do przyczepki samochodowej — jakich błędów nie popełniać?

Każda osoba decydująca się na zakup przyczepki musi pamiętać, że rejestracja przyczepki wymaga kompletu dokumentów poświadczających o jej własności. Właśnie dlatego przed zakupem, warto upewnić się, jakie dokumenty do rejestracji przyczepki są niezbędne, i przy jej zakupie sprawdzić, czy sprzedawca nam je dostarcza. Jeżeli nie uda nam się ich zdobyć, będziemy naprawdę w trudnej sytuacji, która uniemożliwi nam rejestrację pojazdu.

Warto przeczytać również:

Jak podłączyć lampy LED w przyczepce?

Gdzie opróżniać toalety turystyczne?

Jak podłączyć gniazdko przyczepki?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Rejestracja przyczepki – jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Jakie oświetlenie do przyczepy lekkiej?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku