Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób poprawnie zabezpieczyć auto przewożone na lawecie? Kluczowym czynnikiem jest dobranie odpowiednich pasów transportowych. Zapoznaj się z naszym artykułem, a dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas zakupów, a także, w jaki sposób prawidłowo używać tego rodzaju mocowania. 

Mocowanie auta na lawecie - o czym pamiętać?

Prawidłowe zabezpieczenie samochodu, który chcesz przewieźć, jest bardzo ważne. W przypadku korzystania z lawety, bezpieczne dostarczenie ładunku zawsze powinno być priorytetem. Chodzi oczywiście nie tylko o to, by samo auto pozostało w takim samym stanie, w jakim było podczas załadunku, ale także o to, by nie stwarzać dodatkowego zagrożenia na drodze. 

Z powyższych powodów lawety samochodowe powinny spełniać szereg kryteriów. Muszą być przede wszystkim w nienagannym stanie technicznym, a także posiadać odpowiedni osprzęt. Należą do niego haki, kostki ochronne, kliny do kół, a także - przede wszystkim - pasy transportowe. 

Odpowiednie mocowanie opasaniem jest w stanie zabezpieczyć nawet auto o bardzo dużej masie. Nie trzeba do tego wiele wysiłku, gdyż konstrukcja pasów pozwala na przeprowadzenie sprawnego montażu nawet jednej osobie. Z tego powodu stanowią podstawowe wyposażenie każdej lawety samochodowej! 

Dobre pasy do transportu - czym się charakteryzują?

Istnieje bardzo wiele mocowań i różnią się one od siebie nie tylko zastosowaniem, ale także i właściwościami. W zależności od modelu pasy do transportu mają inną długość, wytrzymałość oraz budowę. W przypadku dobierania tego elementu do lawety samochodowej powinieneś zdecydować się na takie, które przeznaczone są właśnie do konkretnie tego zadania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że poradzą sobie podczas pracy i zapewnią przewożonym samochodom odpowiednie bezpieczeństwo. 

Co decyduje o niezawodności pasów transportowych? Przede wszystkim materiał, z którego są wykonane. To dzięki niemu charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, która jest zdolna utrzymać w miejscu samochód. Do produkcji pasów używa się poliamidów (etykieta zielona - pas zachowuje właściwości w temperaturze z zakresu od -40 do +100 stopni Celsjusza i nie jest odporny na kwasy mineralne), poliestrów (etykieta niebieska - do uniwersalnego zastosowania. Podobne właściwości termalne jak pasy z zielonym oznakowaniem, ale także zwiększona odporność na działanie kwasów) i polipropylenów (etykieta brązowa - odporne na działanie kwasów mineralnych i temperatury z zakresu od -40 do +80 stopni Celsjusza). 

Podczas stosowania mocowania opasaniem, bardzo ważne jest, by korzystać z modeli, które posiadają odpowiednie atesty. Do przewożenia ładunków na lawecie samochodowej należy wykorzystywać pasy zgodne z normą unijną EN 12195-2.  

Na co zwracać uwagę, gdy kupujesz pasy do transportu? 

Podstawowym parametrem, na który musisz uważać, jest dobranie pasów o odpowiedniej wytrzymałości. Ta określona jest symbolem LC i wyrażana w tonach. W przypadku przewozu aut osobowych na lawecie najodpowiedniejszym wyborem są mocowania, które mogą wytrzymać od 3 do 5 ton obciążenia. Pozwoli to na transport większości modeli samochodów, w tym także cięższych SUV-ów. Pasy 2-3 tonowe będą odpowiednie do zabezpieczania motocykli, kładów czy małych pojazdów wodnych. 

Wytrzymałość ma związek również z szerokością pasa. Im ten parametr jest większy, tym taśma będzie szersza. Najczęściej spotykane wymiary to 25, 35 i 50 milimetrów. 

Pasy do transportu należy także dobrać pod kątem długości. Ta zależna będzie od konkretnego rodzaju auta, które ma być przewiezione. Na większość osobówek wystarczą modele o długości 2,7 metra, ale warto wyposażyć się także w takie mierzące 3,5 metra, na wypadek potrzeby zabezpieczenia większych samochodów. 

Bardzo ważne jest także dobranie do pasa odpowiednich napinaczy. Optymalne napięcie mierzy się za pomocą parametru STF (nominalna siła napięcia). W przypadku pasa o szerokości 5 centymetrów, wartość STF nie może być mniejsza niż 400 daN. Analogicznie w przypadku pasa 3,5-centymetrowego, parametr musi wynosić co najmniej 234 daN. Zawsze wybieraj napinacze pozbawione plastikowych elementów, gdyż cechują się większą trwałością i bezpieczeństwem stosowania.

Pasy transportowe - jak zakładać? 

Jeżeli masz już stosowny osprzęt, to najważniejszym pytaniem, jakie musisz sobie zadać, jest to jak zabezpieczyć auto na lawecie w prawidłowy sposób. Nie jest to skomplikowana czynność, ale zależy od niej bardzo wiele.

Pasy transportowe powinny być założone na co najmniej trzy koła przewożonego samochodu, a najlepiej na wszystkie. W ten sposób pojazd będzie stabilniejszy. Warto zabezpieczyć je kostkami ochronnymi, które zminimalizują ryzyko powstawania przetarć.

Jak zapinać pasy transportowe? Muszą być one przymocowane do haków, które uniemożliwią im odczepienie się w trakcie jazdy. Po opasaniu kół należy przy pomocy napinacza odpowiednio je naprężyć, tak by nie pozostawały luźne. Bardzo ważne jest dopilnowanie tego, żeby klamra napinacza została prawidłowo zamknięta. Jeżeli pominiesz ten krok, pas może się poluzować. 

Przy stosowaniu się do powyższych informacji bez większych kłopotów przewieziesz lawetą każde auto!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku