Hamulec najazdowy - podstawowe informacje

Czym jest i gdzie występuje ten element? Jest on dość powszechny, ale wyposaża się w niego tylko konkretne typy przyczep. Hamulce najazdowe są z reguły nieobecne w tak zwanych przyczepach lekkich, czyli tych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów. W przypadku sprzętu o masie powyżej tej wartości (aż do 3,5 tony) stają się jednak obowiązkowym elementem wyposażenia, a ich brak może wiązać się z odpowiedzialnością karną. Precyzuje to rozporządzenie ministra infrastruktury z 2002 roku. Z tego powodu większość przyczep z tej kategorii, które przeznaczone są na polski rynek zbytu, ma je zamontowane fabrycznie. 

Jeżeli zastanawiasz się, nad jakiego tym rodzaju przyczepę z hamulcem najazdowym może ciągnąć Twój samochód, powinieneś zerknąć w dowodzie rejestracyjnym na rubryczkę O2. Znajdziesz tam maksymalną dopuszczalną masę całkowitą sprzętu, który możesz podczepić. Co istotne, w przypadku hamulców najazdowych nie można sugerować się rubryczką O1. Wszystko z powodu tego, że w świetle polskiego prawa wyposażona w nie przyczepa nie kwalifikuje się do tej kategorii, gdyż jej hamulec nie jest uruchamiany z miejsca kierowcy.

Inną nazwą tego elementu jest hamulec bezwładnościowy. Stosowanie tego rozwiązania w przyczepach swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim nieskomplikowanemu sposobowi działania oraz niskim kosztom produkcji. 

Jak działa hamulec najazdowy? 

Urządzenia najazdowe składają się z paru elementów, które pozwalają im na prawidłowe działanie. Są to zaczep kulowy i suwadło zamocowane na rurze cięgna, które działa na dźwignię zwrotną oraz linki hamulcowe. Powyższy zestaw pozwala na spowolnienie lub całkowite wyhamowanie przyczepy. Dodatkowo urządzenia najazdowe wyposażone są też w dźwignie hamulca ręcznego stosowaną na postojach.

Zasada działania tego rodzaju hamulców jest bardzo prosta. Jak sugeruje ich inna nazwa, wiąże się to z siłą bezwładności. Kiedy samochód ciągnący przyczepę wyposażoną w taki element hamuje i zwalnia, ta w rezultacie „najeżdża” na niego, a dokładniej rzecz ujmując, to jej dyszel zaczyna napierać na hak samochodowy. Uruchamia to mechanizm, który powoduje wciskanie się suwadła i w rezultacie napięcie linek hamulcowych. Te powodują rozwarcie szczęk hamulcowych, które zaczynają trzeć o bęben hamulca, co ostatecznie przyczynia się do wytracenia prędkości przez przyczepę. 

Niestety, ale hamowanie za pomocą hamulca najazdowego wiąże się z opóźnieniem w stosunku do hamowania pojazdu. Z tego powodu należy zachować płynną jazdę i unikać gwałtownych manewrów (w tym nagłego hamowania). Każdy kierowca ciągnący za sobą przyczepę wyposażoną w taki mechanizm musi o tym pamiętać, by zachować pełnie bezpieczeństwa i nie stwarzać zagrożenia na drodze. 

Kolejną wadą przyczepek wyposażonych w urządzenia najazdowe jest konieczność włączenia blokady hamulca najazdowego podczas manewru cofania. Problem ten został z czasem rozwiązany w nowszych modelach przyczep. Zostały one wyposażone w odpowiednie mechanizmy znajdujące się w osiach, które automatyzują proces i pozwalają na jazdę do tyłu bez żadnych dodatkowych zabiegów ze strony kierowcy. Jeżeli decydujesz się na zakup przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, polecamy sprawdzić, czy posiada taką funkcjonalność. 

Hamulec najazdowy - regulacja i pielęgnacja

Odpowiednia konserwacja i wyregulowanie hamulca najazdowego znacząco wpływa na polepszenie bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Wiąże się to z dokonywaniem przynajmniej raz w roku przeglądu układu hamulcowego przyczepy. Samo urządzenie najazdowe powinno być nasmarowane, co przedłuży żywotność suwadła. Podczas oględzin trzeba zwracać też uwagę na stan szczęk hamulcowych i wymienić je w przypadku nadmiernego zużycia. Kolejnym wrażliwym elementem układu jest linka zabezpieczająca, która zaciąga hamulec ręczny na wypadek wypięcia przyczepy. Musi być właściwie zamontowana, tak by nie przecierała się podczas jazdy. Jeżeli zwrócisz uwagę na powyższe elementy, z pewnością będziesz mógł znacznie przedłużyć żywotność i sprawność swojego urządzenia najazdowego. 

Przyczepka z hamulcem najazdowym - części zamienne

W naszym sklepie bez większych problemów znajdziesz wysokiej jakości akcesoria oraz części do zaczepu do przyczepy z hamulcem najazdowym i nie tylko. W Rydwan Company oferujemy produkty renomowanych marek takich jak Al-ko czy Knott. Znajdziesz u nas między innymi oryginalne zabezpieczające mieszki gumowe, tuleje, łożyska prowadzące, stalowe linki zabezpieczające i dźwignie hamulców, suwadła, pierścienie tłumiące i wiele innych.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą. Na pewno znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz, by upewnić się, że hamulce najazdowe w Twojej przyczepie działają w pełni sprawnie. Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze pasujących komponentów, zachęcamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta. Nasi specjaliści chętnie pomogą dobrać Ci najlepsze części zamienne, które pozwolą Ci na sprawne wyeliminowanie wszystkich usterek w Twojej przyczepce z hamulcem najazdowym. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku