Jak jeździć z przyczepą?

Jazda z przyczepą kempingową i nie tylko - przepisy prawne

Jeżeli nie jesteś zawodowym kierowcą, a jazda samochodem z przyczepą nie jest dla Ciebie codziennością, to z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda ta kwestia od strony prawnej. Na szczęście, w wielu przypadkach jako kierowca nie musisz przejmować się uzyskiwaniem dodatkowych uprawnień, aczkolwiek wiele zależy też od tego, jakim samochodem się poruszasz i jaki rodzaj przyczepy za sobą ciągniesz. 

Prawo przewiduje, że jeżeli korzystasz z samochodu osobowego, to bez żadnych przeszkód możesz podczepić do niego przyczepę lekką. Jest to przyczepa, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów. W tej kwestii przepisy są dość jasne i nie wymagają od Ciebie nadmiernego interpretowania.

Sprawa komplikuje się nieco, jeżeli chcesz jeździć samochodem z przyczepą, której dopuszczalna masa całkowita jest większa. By prowadzić samochód z przyczepą kempingową w legalny sposób, musisz upewnić się najpierw, że całkowita masa zestawu wynosi nie więcej niż 3,5 tony (zestaw to liczone razem samochód oraz przyczepa). Dodatkowo masa przyczepy nie może przekraczać masy ciągnącego jej samochodu, to ten drugi musi być cięższy. 

W powyższych przepisach chodzi nie tylko o wymogi prawne oraz bezpieczeństwo, ale także kwestie praktyczne. Lekkie samochody, których moc nie przekracza 50-60 KM mogą mieć spore problemy z ciągnięciem cięższych przyczep, zwłaszcza w wymagającym terenie. Jeżeli jesteś w stanie spełnić powyższe warunki, możesz ze spokojem zdecydować się na jazdę z przyczepą. 

Jak jeździć autem z przyczepą? Przygotowanie

Jeżeli nie jesteś doświadczony w tego typu jeździe, prędko odkryjesz, że bardzo różni się ona od standardowej. Z tego powodu powinieneś odpowiednio się do niej przygotować i zachować dużą ostrożność. Dla wielu kierowców samochód z przyczepą stanowi nie lada wyzwanie, a jedyną możliwością na wprawne nim kierowanie jest po prostu praktyka i nabranie doświadczenia. 

Pierwszą rzeczą, o którą powinieneś zadbać, jest równomierne rozłożenie ciężaru przewożonych przez Ciebie bagaży. Jeżeli wybierasz się na kemping, wszystkie ciężkie przedmioty w miarę możliwości umieszczaj w samochodzie. Dzięki dociążeniu auta i uzyskaniu lżejszej masy przyczepy jazda będzie dla Ciebie łatwiejsza. Jeżeli nie masz na to miejsca i musisz umieścić bagaże lub ładunek na podczepionej przyczepie, to zadbaj o jego prawidłowe zabezpieczenie. Najlepiej umieścić rzeczy w schowkach podłogowych lub tuż nad podłogą, a także upewnić się, że nie będą przemieszczały się podczas jazdy. Jeżeli tego nie dopilnujesz, to podczas nagłego hamowania lub gwałtownych zakrętów możesz mieć problemy z kontrolowaniem manewrów. 

Jazda z przyczepą - wyprzedzanie oraz zakręty 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jazda samochodem z przyczepą kempingową znacząco różni się od poruszania w normalny sposób. Jechanie zestawem wymaga zachowania przez cały czas odpowiedniej ostrożności oraz wykonywania mniej gwałtownych manewrów. Dodatkowo auto podlega większym obciążeniom przy jeździe, jak i ruszaniu oraz hamowaniu, co może wpływać na żywotność sprzęgła i hamulca.

Manewry wyprzedzania z przyczepą są szczególnie skomplikowane i unikaj ich, jeżeli nie masz dużego doświadczenia i nie zmusza Cię do tego konieczność na drodze. Zalecamy praktykować wyprzedzanie tylko na drogach dwujezdniowych. Szybkość i przyśpieszenie Twojego samochodu podczas jazdy z przyczepą ulegną znacznemu zmniejszeniu i musisz wziąć to pod uwagę i zarezerwować na manewr dużo więcej czasu. Dodatkowo będziesz też bardziej odczuwać boczne podmuchy wiatrów, które mogą sprawić, że zaczniesz wężykować. Podczas wyprzedzania (zwłaszcza dużych pojazdów) siła przyciągania może też zacząć znosić Twój zestaw z obranego toru jazdy. Powyższe zjawiska wymagają nauczenia się odpowiedniego kontrowania. Pamiętaj też, żeby przez wzgląd na znacznie większą długość samochodu z przyczepą, cały czas bacznie obserwować lusterka i upewniać się zawsze, że zostawiasz innym uczestnikom ruchu wystarczająco dużo miejsca na drodze.

Podczas pokonywania zakrętów warto w miarę możliwości brać je szeroko. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zmieścisz na swoim pasie ruchu zarówno samochód, jak i ciągniętą za nim przyczepę. Zwracaj także uwagę na kołysanie przyczepy podczas zakrętów. Jeżeli jest ono nagminne, może oznaczać to nieprawidłowe rozłożenie ładunku. Stanowi to potencjalne niebezpieczeństwo. 

Jak cofać z przyczepą? Porady

Dla większości kierowców nieposiadających doświadczenia w jeździe z przyczepą, to cofanie będzie początkowo największym wyzwaniem. Jeżeli istnieje taka możliwość (na przykład na parkingu), zdecydowanie warto poprosić pasażera lub inną osobę o to, by kierowali Tobą z zewnątrz pojazdu. Dzięki temu upewnisz się dodatkowo, że Twoja jazda nie stanowi zagrożenia dla innych ludzi oraz pojazdów. Manewr cofania, podobnie jak i sama jazda samochodem z przyczepą, wymagają nabrania wprawy. Kiedy zdobędziesz więcej doświadczenia, to z pewnością będziesz w stanie wykonać go prawidłowo samodzielnie, bez dodatkowej pomocy z zewnątrz.

Jazda z przyczepą — od czego zacząć?

Jazda z przyczepą to sposób na przewożenie materiałów większych gabarytów. Na samym początku musimy jednak zadbać o to, abyśmy mieli, gdzie ją podłączyć. W tym celu niezbędny będzie hak holowniczy. Oczywiście, najlepszym z nich będzie fabryczny hak, jednak nie wszystkie samochody są w niego wyposażone. Mogłoby się wydawać, że znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia, a jazda z przyczepą nie będzie już możliwa, jednak wcale tak być nie musi. Zawsze możliwe jest zamontowanie haka. Jeżeli mamy do tego odpowiednie umiejętności, możemy to zrobić sami, jednak lepszą opcją jest oddanie samochodu w ręce specjalistów, którzy zrobią to za nas.

Bardzo częstym rozwiązaniem w kontekście haków, są te, które możemy zakładać i zdejmować. Jest to praktyczny sposób na poprawienie aspektu wizualnego samochodu, jednak w kluczowych momentach, w razie potrzeby możemy zamontować hak, który dla przykładu znajduje się w bagażniku. Wtedy jazda z przyczepką jest dla nas możliwa. Ważne jest jednak, aby po użyciu go wytrzeć do sucha, a w przypadku ponownego montażu, nasmarować kulę haku. Jeżeli natomiast nasz samochód jest wyposażony w hak na stałe, powinniśmy odpowiednio dbać o jego nasmarowanie, oraz zakładać osłonę, która chroni go przed negatywnym warunkami pogodowymi.

Cofanie z przyczepą — jak prawidłowo się go nauczyć?

Oczywiste jest, że praktyka czyni mistrza, jednak w przypadku, jakim jest cofanie z przyczepą, musimy pamiętać, że ryzykujemy elementami znajdującymi się dookoła przyczepki. Właśnie dlatego dobrym pomysłem, dla osób, które nie czują się pewnie podczas cofania z przyczepką, jest wzięcie dodatkowych lekcji doszkalających, dzięki którym doświadczony instruktor wyjaśni nam zasady jazdy z przyczepą oraz pomoże nam w wyszkoleniu się. Innym sposobem na poprawne cofanie z przyczepą jest poproszenie kogoś z naszych bliskich, aby wytłumaczył nam zasady jazdy oraz sprawdził nasze umiejętności w praktyce.

Chociaż jazda z przyczepką samochodową może wydawać nam się na samym początku trudna, musimy pamiętać, że manewrowanie z przyczepą nie należy do łatwych czynności. Właśnie dlatego nie powinniśmy się poddawać i dalej szkolić nasze umiejętności, ponieważ tylko w ten sposób nauczymy się poprawnie jeździć z dodatkowym obciążeniem dla naszego auta. Oczywiście, na samym początku warto zdecydować się na przyczepkę jednoosiową, ponieważ jazda z nią jest łatwiejsza, a cofanie z przyczepą dwuosiową może sprawić nam jeszcze większe problemy, których na samym początku powinniśmy unikać.

W przypadku, w którym decydujemy się na samodzielną naukę, warto skorzystać z poradników jak jeździć z przyczepą. W ten sposób oszczędzimy pieniądze potrzebne na uszkodzone części do przyczep. Sam manewr jest stosunkowo prosty, jednak musimy pamiętać, że przyczepka zachowuje się odwrotnie do naszej kierownicy, dlatego, jeżeli chcemy skręcić przyczepką w prawo, powinniśmy kręcić kierownicą w lewo i tak samo w odwrotnej sytuacji.

Cofanie z przyczepą, jakie błędy popełniamy najczęściej?

Mimo tego, że powstało wiele poradników mówiących o tym, jak jeździć z przyczepą, to nadal wielu kierowców popełnia podstawowe błędy. Co prawda, uczenie się na własnych błędach jest skuteczniejsze, niż wierzenie na słowo innych osób, to powinniśmy starać się uniknąć bardzo nieprzemyślanych błędów. Na samym początku warto zapamiętać, że cofanie z przyczepą nie jest wyścigiem, a raczej procesem dużo bardziej złożonym. Właśnie dlatego powinniśmy przykładać się do każdego ruchu i pamiętać, że cofanie z przyczepą wymaga od nas delikatnych i spokojnych ruchów kierownicą.

Częstym błędem, który również pojawia się podczas cofania, jest nerwowe podejście kierowcy. Nerwy nigdy nie są dobrym doradcą dlatego, przy nieprawidłowym manewrze warto pomyśleć jak jeździć z przyczepą, aby było to skuteczne. Jeżeli dalej będziemy wykonywać czynności w nerwach, pogorszymy tylko sytuacje i właśnie dlatego warto, jest się uspokoić i dopiero wtedy dokończyć wykonywany manewr, a efekt zobaczymy natychmiast, ponieważ przyczepka zostanie zaparkowana w odpowiednim miejscu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku