Gniazdo przyczepy - podstawowe informacje oraz zastosowanie

Podpięcie przyczepki do samochodu wydaje się nieskomplikowaną czynnością, jednakże istnieje wiele czynników, o które należy zadbać, żeby zapewnić zestawowi bezpieczeństwo i pełną funkcjonalność. Jednym z nich jest także prawidłowe podłączenie gniazda do przyczepki. Czym ono jest?

Gniazdo przyczepy pozwala na ustanowienie połączenia z samochodową wiązką elektryczną. Umożliwia to właściwe działanie oświetleniu znajdującemu się na przyczepce. W ten sposób odpowiednie podłączenie gniazda przyczynia się do poprawy Twojej widoczności na drodze, a co za tym idzie zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Nie tylko dla Ciebie, ale także dla każdego innego uczestnika ruchu drogowego. 

Podłączenie gniazda przyczepy - schemat gniazda przyczepy 7 i 13-pin 

W przyczepach mogą występować dwa rodzaje gniazd. Różnią się od siebie liczbą pinów. By można było je połączyć ze wtyczką, muszą być tego samego typu i posiadać tę samą liczbę styków. Każdy przewód w tego rodzaju gnieździe odpowiada za inną funkcję, dlatego jakiekolwiek nieprawidłowości w podłączeniu mogą skutkować brakiem działającego oświetlenia. 

Podłączenie gniazda przyczepy, gdzie schemat gniazda 7-pin wygląda następująco:

 • Styk 1 odpowiada za kierunkowskaz lewy. (żółty)
 • Styk 2 odpowiada za światło przeciwmgłowe. (niebieski)
 • Styk 3 odpowiada za masę. (biały)
 • Styk 4 odpowiada za kierunkowskaz prawy. (zielony)
 • Styk 5 odpowiada za światła pozycyjne prawe. (brązowy)
 • Styk 6 odpowiada za światła hamowania. (czerwony)
 • Styk 7 odpowiada za światła pozycyjne lewe. (czarny)

W przypadku schematu wtyczki przyczepy pasującej do gniazda 7-stykowego, mamy do czynienia z lustrzanym odbiciem. Dla ułatwienia podłączenia każdy z otworów jest oznaczony w schemacie odpowiednim kolorem, korespondującym z odpowiednim stykiem z gniazda. 

W przypadku gniazda 13-pinowego schemat wygląda analogicznie jak w 7-pinowej wersji, a dodatkowe styki mają następujące funkcje:

 • Styk 8 odpowiada za światło cofania (czerwono-czarny)
 • Styk 9 odpowiada za zasilanie ciągłe (pomarańczowy)
 • Styk 10 odpowiada za zacisk ładowania (fioletowy)
 • Styk 11 i 12 jest wolny 
 • Styk 13 odpowiada za masę dla pinów 9-12

Schemat wtyczki przyczepy do gniazda 13-pinowego również jest jego lustrzanym odbiciem i posiada korespondujące z nim kolory ułatwiające proces podłączania. 

Jak podłączyć gniazdo przyczepy samochodowej?

By prawidłowo przeprowadzić podłączenie przyczepki, powinieneś zwrócić uwagę na parę szczegółów. Przede wszystkim podstawą jest określenie, do jakiego gniazda przystosowane jest Twoje auto. Czym się one różnią? Te posiadające 7 bolców przeznaczone są przede wszystkim do obsługi przyczep lekkich, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów. Sprawdzają się także w przypadku podświetlenia bagażnika rowerowego montowanego na haku holowniczym. Gniazdo 13-pinowe przeznaczone jest z kolei do ciągnięcia przyczepy kempingowej lub innych przyczep, których dopuszczalna masa całkowita wynosi więcej niż 750 kilogramów. Stwarza ono zdecydowanie więcej możliwości, dlatego jest bardziej popularne. Dodatkowo istnieje możliwość dokupienia specjalnego adaptera, który umożliwia podłączenie do gniazda z 13 bolcami przyczep przystosowanych do wiązki siedmiobiegunowej. Odwrotny zabieg, czyli przystosowanie gniazda 7-pinowego do przyczepy wyposażonej w wiązkę 13-bolcową jest niemożliwe. 

Po określeniu, jakie gniazdo posiadasz, musisz dobrać do niego odpowiednią wtyczkę. Jej podłączenie jest proste i trudno zrobić to w zły sposób. Specyficzna konstrukcja dość dobrze przed tym zabezpiecza. Jedyne, o co musisz zadbać to odpowiednie dociśnięcie styków i późniejsze upewnienie się, że działają one prawidłowo. 

Po podłączeniu wtyczki przyczepki wsiądź do samochodu, odpal zapłon i sprawdź, czy zaświeciły się kontrolki. Przed każdą jazdą z podczepioną przyczepą powinieneś przetestować to, czy wszystkie światła są sprawne. Włącz kierunkowskazy, przetestuj światła stopu oraz oświetlenie przeciwmgielne. Dzięki temu upewnisz się, że nie będziesz stwarzać żadnego zagrożenia na drodze. Jeżeli po podłączeniu gniazda do przyczepki jakiekolwiek światło nie działa lub działa wadliwie, upewnij się, że wtyczka jest odpowiednio wciśnięta, a także sprawdź, czy poszczególne piny nie są uszkodzone. W przypadku gdy dalej występują problemy, może oznaczać to, że gniazdo albo wtyczka są niesprawne i należy je naprawić lub wymienić. 

Gniazdo do przyczepki - gdzie kupić

Jeżeli Twoje gniazdo lub wtyczka są wadliwe i potrzebujesz je wymienić, zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego. W Rydwan Company posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria oraz części zamienne umożliwiające podłączenie przyczepki do samochodu w prawidłowy sposób. Niezależnie od tego czy potrzebujesz gniazda 7, czy 13-pinowego, z pewnością będziemy w stanie Ci pomóc. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko wtyczki oraz gniazda w obudowach aluminiowych i plastikowych, ale także przewody siedmio i trzynastożyłowe, adaptery oraz wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z naszym pełnym asortymentem. Na pewno dostaniesz u nas wszystko, czego potrzebujesz!

Warto przeczytać również:

Jak podłączyć lampy LED w przyczepce?

Gdzie opróżniać toalety turystyczne?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Rejestracja przyczepki – jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Jakie oświetlenie do przyczepy lekkiej?

Ile może wystawać ładunek z przyczepy?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku