Jak prawidłowo przewozić ładunek przyczepką samochodową?

Osoby, które nie mają doświadczenia w jeździe z podczepioną przyczepką samochodową, często nie zdają sobie sprawy, jak wielki wpływ na komfort jazdy ma odpowiednie zabezpieczenie i rozłożenie na niej ładunku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, poznać obowiązujące przepisy i zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. 

Jak prawidłowo załadować przyczepkę samochodową?

Jazda z przyczepką podczepioną do auta dostarcza kierowcom wielu wyzwań. Ładunek, który znajduje się na niej, przy nieodpowiednim zabezpieczeniu może w znaczny sposób wpłynąć na możliwości jazdy i doprowadzić nawet do wypadku. Wszystko przez wzgląd na to, że działają na niego duże siły, które są szczególnie odczuwalne podczas hamowania, ruszania z miejsca czy gwałtownego skręcania. 

Z tego powodu ładunek znajdujący się na przyczepce samochodowej musi być rozłożony równomiernie. Najcięższe z przewożonych rzeczy zawsze powinny znajdować się możliwie na środku lub nad osią kół. 

Przeciążenie tyłu przyczepki może wpłynąć negatywnie na sterowność auta, co może poskutkować straceniem kontroli i wypadkiem. Przeładowanie przyczepy z przodu obciąży zbyt mocno hak holowniczy, co również nie ułatwi prowadzenia pojazdu. Dodatkowo przód samochodu zostanie nieco uniesiony, co pogorszy przyczepność przednich kół i może spowodować oślepianie nadjeżdżających z przeciwka kierowców reflektorami. 

Ciężkie ładunki muszą być nie tylko rozłożone w odpowiednim miejscu, ale także odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej zrobić to za pomocą dedykowanego pasa transportowego. 

Lekkie ładunki nie wymagają, aż tak dużych środków ostrożności. Jednakże jeżeli przewozisz je otwartą przyczepką samochodową, muszą być one zabezpieczone od góry siatką lub plandeką, która uniemożliwi im spadnięcie. 

Jak przewozić wystający ładunek bezpiecznie i legalnie?

Co w przypadkach, gdy potrzebujesz przewieźć coś dłuższego lub szerszego? Oprócz odpowiedniego zabezpieczenia trzeba taki ładunek też dodatkowo oznaczyć. Gdy rzeczy wystają poza obrys przyczepki samochodowej z boku, należy użyć pomarańczowej chorągiewki przymocowanej do najbardziej wystającej krawędzi ładunku. W warunkach niedostatecznej widoczności należy umieścić też najdalej 40 centymetrów od wystających elementów dodatkowe światła. Białe skierowane do przodu i czerwone doświetlające tył pojazdu. 

Jak szeroki ładunek można przewozić? Łączna szerokość przyczepki samochodowej razem z wystającymi poza jej obrys elementami nie może przekraczać 2,55 metra. Dodatkowo ładunek nie może wystawać z każdej strony na więcej niż 23 centymetry. 

W przypadku gdy przewożone przez Ciebie rzeczy są zbyt długie i wystają z tyłu przyczepy, również muszą być odpowiednio oznaczone. Służą do tego białoczerwone pasy umieszczone na tarczy lub bryle geometrycznej (na przykład stożku) albo namalowane bezpośrednio na ładunku. Przy przewożeniu długiego drewna można użyć zamiast białoczerwonych pasów pomarańczowej chorągiewki lub tarczy, założonych na samym końcu ładunku. Samochody osobowe ciągnące przyczepki mogą użyć w tym celu czerwonej chorągiewki. 

Niezależnie od koloru użytego oznaczenia, jeżeli wymagają tego warunki na drodze, to nadgabarytowy ładunek musi być też odpowiednio doświetlony. Wykorzystuje się do tego czerwone światło i czerwony odblask umieszczone na najbardziej wystających krawędziach przewożonych elementów. 

Ile może wystawać przewożony ładunek poza obrys pojazdu? Ta odległość nie może wynosić więcej niż 2 metry. Dodatkowo nie może on zasłaniać świateł ani tablicy rejestracyjnej przyczepki samochodowej. Jeżeli ładunek nie wystaje z tyłu przyczepki na więcej niż 0,5 metra, nie musi być oznaczony, aczkolwiek zrobienie tego z pewnością zwiększa bezpieczeństwo jazdy. 

Co z pozostałymi wymiarami? Jaka może być maksymalna wysokość ładunku? Pojazd nie może przekraczać razem z przewożonymi towarami 4 metrów wysokości. 

Ile ładowności ma przyczepka samochodowa?

To ile ładunku można przewozić na danej przyczepce samochodowej, zależy od jej typu. Kierowcy aut osobowych z prawem jazdy kategorii B mogą korzystać z przyczep lekkich, których dopuszczalna masa całkowita nie może przekroczyć 750 kilogramów lub z innych przyczep, których masa całkowita razem z ciągnącym je pojazdem nie wynosi więcej niż 3,5 tony. Przewożąc jakiekolwiek ładunki, nie można przekroczyć tej wartości wagowej.

Co istotne, dopuszczalna masa całkowita to zsumowana waga ładunku razem z masą własną przyczepki samochodowej. Przykładowo, DMC wynoszące 750 kilogramów nie oznacza, że można załadować na pojazd dokładnie tyle kilogramów ładunku. Od tej wartości musisz odjąć wagę samej pustej przyczepki i dopiero otrzymany wynik wskazuje na to, ile kilogramów możesz jeszcze na nią włożyć.

Przestrzegamy przed przeładowaniem przyczepki samochodowej. Jest to nie tylko nielegalne, ale także i bardzo niebezpieczne. Przewożenie zbyt dużych ładunków na nieprzystosowanych do tego celu pojazdach może prowadzić do ich uszkodzeń, a dodatkowo wpływa negatywnie na ich sterowność. Planując przewóz czegokolwiek, zawsze stawiaj na pierwszym miejscu bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu! 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku