Jak sprawdzić amortyzatory w przyczepie?

Rola, jaką pełnią amortyzatory jest naprawdę ważna, aby nasza droga była zarówno bezpieczna, jak i komfortowa. Zadbanie o odpowiednią przyczepność kół do podłoża, ma wpływ na możliwości opanowania przyczepy. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób powinniśmy sprawdzać amortyzatory, oraz robić to regularnie, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji wynikających z uszkodzenia amortyzatora.

Czym jest amortyzator?

Zanim wyjaśnimy, jak sprawdzić amortyzator, warto dowiedzieć się, czym on jest oraz na jakiej zasadzie działa. W ten sposób lepiej zrozumiemy jego działanie, a co za tym idzie, łatwiej nam będzie ustalić, czy amortyzator działa poprawnie, a jeżeli nie, w prosty sposób dowiemy się, że jest on uszkodzony. Zadaniem, jakie powierzone jest amortyzatorowi, jest tłumienie wszelkich drgań, zadbanie o stabilizacje toru jazdy oraz utrzymanie sprężyny zawieszenia w odpowiedniej pozycji, tak aby podczas jazdy się nie uszkodziła. Rolą amortyzatora, która dość często jest pomijana, jest to, że amortyzator odpowiada również za zachowanie kontaktu kół z nawierzchnią, na której się znajdują.

Oczywiście, amortyzatory występują w różnych wersjach, jednak najpopularniejszym sposobem na ich klasyfikację jest podzielenie ich na miękkie oraz twarde. Amortyzatory miękkie, to takie, które zdecydowanie poprawiają komforty jazdy, z kolei amortyzatory twarde pozwalają na naprawdę lepszą przyczepność kół do drogi, jednak używając ich, zdecydowanie odczujemy to, że komfort podróżowania się zmniejszył, a każda nierówność terenu zostanie nam dobitnie podkreślona. Niemniej jednak, dopóki wszystko działa poprawnie, nie powinniśmy się martwić, ponieważ problemy pojawiają się, dopiero gdy pojawi się wybity amortyzator.

W naszej ofercie znajdziesz:

Ile wytrzymują amortyzatory?

Jednoznaczne stwierdzenie tego, ile wytrzymują amortyzatory, jest naprawdę bardzo trudnym zadaniem. Wszystko za sprawą tego, że amortyzator jest jedną z części użytkowych, które ze względu na sposób jazdy, oraz warunki, w jakich trzymana jest przyczepa, ulega zniszczeniu. Właśnie dlatego w wielu przypadkach możemy doświadczyć przyczep, które przez wiele lat nie miały wymienianych amortyzatorów, jednak nadal prawidłowo funkcjonują. Co prawda, warto jednak dowiedzieć się jak sprawdzić amortyzator, ponieważ jest on materiałem eksploatacyjnym, który przy każdym użyciu narażony jest na uszkodzenie.

Naturalnie, nie powinniśmy popadać w paranoję i sprawdzać objawy zużycia amortyzatorów, ponieważ doprowadzi to do wariacji, jednak systematyczne sprawdzanie, w szczególności po długim postoju przyczepy jest rzeczą konieczną. W niektórych sytuacjach amortyzator, który przed długim garażowaniem działał poprawnie, niszczy się. Dlaczego tak jest? Wszystko za sprawą negatywnych warunków atmosferycznych, które mogą połączyć się z lekkim ukruszeniem amortyzatora, spowodowanego dla przykładu na skutek dziury w drodze. W takim wypadku może zostać zauważony wyciek z amortyzatora lub inne objawy, mówiące nam o tym, że nie działa on poprawnie.

Innym kryterium dotyczącym wytrzymałości amortyzatora jest to, ile kilometrów przejechała nasza przyczepka. Oczywiście, ze względu na różne materiały użyte w ich produkcji oraz sposób eksploatacji żywotność amortyzatora może się zwiększyć lub skutecznie zmniejszyć. Niemniej jednak przy prawidłowym użyciu, bez narażania amortyzatora na zbyt duże przeciążenia, amortyzator niższej klasy bez problemu powinien być w stanie przejechać około trzydziestu tysięcy kilometrów bez uszkodzenia. W przypadku amortyzatorów najwyższej klasy mamy do czynienia ze sprzętem, który powinien wytrzymać nawet 100 tys. kilometrów bez konieczności wymiany.

Jak sprawdzić amortyzator?

Metody sprawdzenia tego, czy został uszkodzony amortyzator, są naprawdę różne. Wszystko zależy od naszego zaangażowania w tej sprawie. Podstawowym sposobem, który pomoże nam w ocenieniu tego, czy amortyzator jest sprawny, jest, naciśniecie przyczepki bezpośrednio nad nim. Jeżeli zauważymy skrzypiące amortyzatory, możemy wywnioskować, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Z tego powodu warto, jest się udać z przyczepką do mechanika, który oceni stan amortyzatorów oraz oceni, czy amortyzator jest możliwy do naprawy, czy doszło w nim do większych uszkodzeń, które są nie do naprawienia i czeka nas wymiana amortyzatora.

Innym rodzajem objaw, powiązanych z uszkodzeniem amortyzatora jest ich stukanie. Jak sprawdzić czy amortyzator stuka? Najłatwiejszym sposobem jest wsłuchanie się podczas pracy amortyzatora. Jeżeli dźwięk wydobywający się z amortyzatora jest naprawdę głośny i irytujący dla naszego ucha możemy być pewni, że nie pracuje on w prawidłowy sposób, a co za tym idzie, został on uszkodzony. Oczywiście wydanie wyroku na skutek samego dźwięku jest trudne, a dodatkowo objawy uszkodzonego amortyzatora potrafią być uniwersalne dla kilku rodzajów uszkodzeń, gdzie niektóre z nich nadają się już tylko do wymiany, a w niektórych sytuacjach amortyzator możemy zregenerować.

Zużyty amortyzator objawy, które mu towarzyszą

Zużyty amortyzator objawy, które mogą się pojawić wraz z jego mocnym zużyciem to przede wszystkim wydłużenie drogi potrzebnej do wyhamowania całego zestawu. Jest to naprawdę zauważalny objaw, dlatego natychmiastowo powinniśmy sprawdzić, co jest powodem takiego stanu rzeczy. Oczywiście, nie zawsze winowajcą musi być amortyzator, jednak widząc, że droga hamowania się wydłuża, powinniśmy jak najszybciej dojść do źródła takiego działania. Co prawda, nie są to jedyne objawy zużytych amortyzatorów i należy pamiętać, że nie wszystkie z nich muszą towarzyszyć konkretnemu zużyciu, ponieważ w niektórych sytuacjach przyczepa może po prostu nienaturalnie podskakiwać.

Samo uszkodzenie zauważalne jest podczas kierowania, ponieważ ogranicza ono nasz komfort prowadzenia samochodu. Inne objawy zużycia amortyzatorów, to również kołysanie się przyczepy na boki. Chociaż samochód poniekąd działa jako stabilizator przyczepy, zbyt duże kołysanie jest w stanie dać w kość każdemu, nawet bardzo doświadczonemu kierowcy. Miejscem, które powinno pomóc nam w weryfikacji problemu, jest stacja kontroli pojazdów. Doświadczeni fachowcy szybko zdiagnozują, w czym leży problem, ponieważ na to, w jaki sposób zachowuje się przyczepka, ma również wpływ nasz samochód, który ciągnie za sobą przyczepkę.

Czy wyciek z amortyzatora można bagatelizować?

Wiedząc już, jak sprawdzić amortyzatory, możemy zastanawiać się, jakie skutki towarzyszą poszczególnym uszkodzeniom, i czy mają one duży wpływ na naszą jazdę z przyczepą. Chociaż znajdziemy osoby, które bagatelizują niektóre problemy związane z amortyzatorami, nie powinniśmy brać z nich przykładu. Objawy uszkodzonego amortyzatora tylnego na skutek wycieku z amortyzatora są widoczne gołym okiem. Jeżeli nachylając się nad kołem, zobaczymy, że na amortyzatorze znajduje się olej, jest to kluczowa informacja, która daje nam znać, że z amortyzatorem dzieje się coś niedobrego i powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem.

Każdy kierowca oczywiście stara się zaoszczędzić na częściach, jednak w niektórych przypadkach pozorna oszczędność zmusza nas do jeszcze większych kosztów. Wylany amortyzator objawy, które możemy zobaczyć gołym okiem, są naprawdę czymś, czego nie chce dostrzec żaden kierowca, idąc do swojej przyczepy. Mając wiedzę na temat tego, jak sprawdzić amortyzatory nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości, czy doszło do wylania lub wycieku z amortyzatora. W takim momencie ważne jest sprawdzenie, kiedy doszło do wymiany, ponieważ w przypadku małego odstępu czasu od zakupu, możemy starać się o reklamację produktu.

Inne objawy tego, że amortyzatory nie działają poprawnie

Wycieki czy uszkodzenia mechaniczne, to nie jedyny sposób, przez który amortyzatory mogą nie działać poprawnie. W niektórych przypadkach problemem jest niedokręcony amortyzator objawy, które mu towarzyszą to nieprawidłowe działanie całości sprzętu. Musimy pamiętać, że złe dokręcenie może sprawić, że w przypadku wjechania na dziurę przyczepa w żaden sposób nie zamortyzuje jej, przez co narazimy zarówno przyczepkę, jak i towar, który się na niej znajduje na całkowite uszkodzenie, a tego raczej powinniśmy unikać, ponieważ jest to sytuacja, która nigdy nie przynosi nam nic pozytywnego.

W kwestii innych powodów, przez które amortyzator przyczepy przestaje działać poprawnie, są uszkodzone oboje. Same oboje odgrywają bardzo istotną rolę jako system ochrony amortyzatora przed uszkodzeniami i o ile działają one poprawnie, to całość powinna działać bez zarzutów. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy uszkodzone są właśnie odboje. Odbój amortyzatora objawy, które mu towarzyszą to zwiększenie kołysania w czasie jazdy, które odczuwalne jest podczas jazdy po nierównym terenie, jak również większe odczuwanie drgań podczas jechania w przyczepie.

Tylne amortyzatory przyczepy — dlaczego warto o nie dbać?

O ile we większości przypadków, zwykłe przyczepy samochodowe mają tylko jedną oś, o tyle w przypadku, w którym korzystamy z lawet czy kamperów, mamy do czynienia z przyczepami korzystających z dwóch osi. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak sprawdzić amortyzatory tylne, aby nie zostać zaskoczonym w czasie podróży. Same amortyzatory w przyczepach tego rodzaju odgrywają niezwykle ważną rolę, ponieważ muszą być one cały czas stabilne, aby na ładunek, który na nich się znajduje, nie odczuwał żadnych drgań. Zużyte amortyzatory tył objawy, to podobnie jak w przypadku innych amortyzatorów wycieki, pęknięcia oraz wadliwe działanie.

Jak uniknąć wadliwych amortyzatorów?

Chociaż magicznym rozwiązaniem dla każdego posiadacza przyczepy byłoby poznanie sposobu na uniknięcie wadliwych amortyzatorów, ciężko znaleźć złoty środek. Amortyzatory objawy, które pojawiają się po czasie, są nie do uniknięcia, jednak wybierając części do przyczep od renomowanych firm, możemy być pewni, że uszkodzone amortyzatory tył objawy nie będą nam straszne, ponieważ wysokiej jakości amortyzatory są w stanie wytrzymać bez jakichkolwiek uszkodzeń przez naprawdę długi czas.

Jazda ze zużytymi amortyzatorami. Konsekwencje

Jak już doskonale wiesz – amortyzatory się zużywają. Jazda z zepsutą częścią może mieć negatywne konsekwencje. Czasem nawet krytyczne dla bezpieczeństwa. Zepsuty amortyzator – czy można jeździć? Odpowiedź brzmi: nie. W przeciwnym wypadku, jeśli zlekceważysz obowiązek wymieniania zużytego amortyzatora – dojdzie do różnych konsekwencji takich jak przykładowo:

  • zużycie opon,
  • zmniejszona skuteczność hamowania,
  • mniejsza kontrola nad pojazdem.

Jak zamontować resory do przyczepki?

Ważne jest też wiedzieć, jak zamontować resory do przyczepki. To istotna sprawa, ponieważ jeśli zadbasz o dobrą amortyzację – zwiększy się komfort jazdy. Warto się tym zająć, szczególnie jeśli pojazd narażony jest na duże obciążenia. Jak zamontować resory do przyczepki? Konieczne jest zamocowanie ich do sztywnej osi pojazdu lub mostu napędowego za pomocą strzemion. Pamiętaj, że prawidłowy montaż tej części zapewni bezpieczną i komfortową jazdę.

Uszkodzony amortyzator – objawy. Podsumowanie

Rolą amortyzatorów jest redukcja drgań podczas jazdy. Jeśli są one sprawne, to zapewniają pełną kontrolę nad autem. Dlatego też musisz raz na jakiś czas wykonać diagnostykę tych części. Uszkodzony amortyzator? Objawy rozpoznasz od razu! W przypadku, gdy jest on wyeksploatowany – zdecydowanie zostanie ograniczona wygoda kierowania samochodem. Usłyszysz stukanie amortyzatora, a na dodatek zauważysz, że Twój samochód kołysze się na boki. Szczególnie będzie to widoczne na długich i ostrych zakrętach.

Zużyty amortyzator — objawy. Podsumowanie

Zużyte amortyzatory – objawy to również nietypowe głosy, wibracje na kierownicy, czy podskakiwanie. Ponadto również, jeśli masz wrażenie, że podczas hamowania – przód samochodu szybko opada w kierunku ziemi, to może to wskazywać na to, że amortyzator jest uszkodzony.

Rydwan-Części – oryginalne amortyzatory

Uszkodzony amortyzator? Objawy na pewno już rozpoznasz. Tymczasem, jeśli szukasz nowej części – nasza firma oferuje oryginalne amortyzatory AL-KO i KNOTT. Te produkty są wysokiej jakości. Dostępne są w atrakcyjnych dla Klientach cenach. Poprawiają one bezpieczeństwo i komfort jazdy. Należy jednak pamiętać o tym, aby właściwie je dobrać! Ta kwestia jest istotna z tego względu, że zastosowanie odpowiedniego amortyzatora sprawi, że przyczepa będzie się lepiej trzymać jezdni. Jeśli nie wiesz, na jaką część zdecydować się – skonsultuj się z naszym specjalistom. Możesz skontaktować się z Rydwan-Części, wypełniając formularz, znajdujący się w zakładce kontakt. Zachęcamy również do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu.

Dlaczego warto kupić oryginalny amortyzator od Rydwan-Części?

Współpraca z nami jest przyjemna i elastyczna. Gwarantujemy doskonałą jakość produktu, bezpieczne pakowanie oraz fachową i profesjonalną obsługę. W Rydwan-Części pracują osoby, które doskonale znają się na częściach i akcesoriach do przyczep. Są oni więc w stanie dobrać dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

Warto przeczytać również:

Jak podłączyć lampy LED w przyczepce?

Gdzie opróżniać toalety turystyczne?

Jak podłączyć gniazdko przyczepki?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Rejestracja przyczepki – jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Jakie oświetlenie do przyczepy lekkiej?

Ile może wystawać ładunek z przyczepy?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku