Jak wybrać najlepsze okno do kampera?

Jeżeli lubisz spędzać w kamperze dużo czasu, bardzo ważne jest to, by uczynić go jak najbardziej komfortowym. Jednym z dobrych sposobów, jest zamontowanie w jego dachu okna. Pozwoli ono na lepszą wentylację, a także wpuści do przyczepy więcej światła, co bez wątpienia uczyni odpoczynek dużo bardziej komfortowym. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej! 

Okno dachowe do kampera - zalety 

Decydując się na ulepszenie swojej przyczepy kempingowej, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Internet pełny jest poradników, jak tanim kosztem wprawić różnego rodzaju okna do swojego kampera. W wielu przypadkach oznacza to jednak zdecydowanie więcej pracy prowadzącej do średniego efektu. Zamiast marnować czas i nerwy na improwizowane rozwiązania, zalecamy zakup dedykowanego okna dachowego do kampera

Okna dachowe przydadzą się szczególnie tym, którzy spędzają w swoich przyczepach dużo czasu. Umiejscowione w strategicznym miejscu, mogą na przykład pozwolić promieniom słonecznym budzić Cię ze snu. Na co dzień zapewniają wnętrzu więcej światła, co jest przydatne nawet w czasie niepogody. Dzięki temu nie musisz polegać tylko i wyłącznie na sztucznym oświetleniu.

Dedykowane okno dachowe do kampera ma wszystko, co potrzebne, by przeprowadzić bezproblemowy montaż. Dzięki temu nawet osoby z mniejszymi umiejętnościami technicznymi poradzą sobie z ich instalacją. Dysponują też stosownymi zabezpieczeniami, które utrudniają włamanie. Dodatkowo mają kształt aerodynamiczny, więc doskonale sprawdzają się w czasie jazdy. 

Okno dachowe do przyczepy kempingowej - podstawowe informacje

Zdecydowana większość dostępnych na rynku okien dachowych do kampera jest sprzedawana w wersji dwuszybowej. Są one lekkie i przepuszczają dużo światła oraz ciepła, równocześnie zapewniając przyzwoitą izolację akustyczną. 

Okna przeznaczone do montażu w dachu mają często w zestawie dopasowane rolety, które umożliwiają zasłonięcie ich w razie potrzeb, a także moskitiery. Te ostatnie skutecznie radzą sobie z zatrzymywaniem owadów, kiedy okno zostaje uchylone. Dzięki temu nawet w środku lata możesz cieszyć się przewietrzonym wnętrzem przyczepy bez uciążliwych, bzyczących i kąsających komarów. 

W zależności od rodzaju okna dachowego do kampera obsługuje się je zazwyczaj za pomocą specjalnych uchwytów lub korby. Niektóre pozwalają na podniesienie, inne na uchylenie. Dokładne możliwości regulacyjne różnią się w zależności od wybranego modelu.

Okno dachowe do kampera 40 × 40 centymetrów to standardowy i najpowszechniejszy wymiar spotykany w sklepach. Inną popularną opcją są prostokąty mające 70 × 50 centymetrów. Różnorodność rozmiarów umożliwia swobodne dobranie okien do możliwości przyczepy kempingowej i własnych upodobań. 

Komfortowe okno dachowe do kampera z wentylatorem

Jeżeli cenisz sobie swój komfort szczególnie mocno, możesz zastanowić się nad zakupem modelu okna dachowego z dodatkowym udogodnieniem. Jest nim wbudowany system wentylacji. To idealne rozwiązania zwłaszcza na najupalniejsze miesiące w sezonie wakacyjnym, gdzie postoje w nagrzanej przyczepie mogą szczególnie mocno dać się we znaki.

Okno dachowe z wentylatorem do kampera zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, mogąc zarówno je wydmuchiwać, jak i zasysać do środka. Droższe modele mają wbudowany termostat umożliwiający utrzymanie we wnętrzu przyczepy określonej temperatury. 

Okno dachowe do kampera z wentylatorem występuje w wielu wersjach. Można bez problemu dopasować je zarówno do standardowych otworów 40 × 40 centymetrów, jak i 70 × 50. Funkcje wentylacji mogą być uruchamiane ręcznie albo zdalnie za pomocą pilota. 

Takie rozwiązanie z dodatkową wentylacją wymaga nieco większego nakładu finansowego, ale znacząco zwiększa komfort zarówno podróży, jak i postoju. 

Okna dachowe do przyczepy kempingowej - czy trudno je zamontować?

Sam montaż okna dachowego do kampera nie jest bardzo skomplikowany. Decydując się na zakup sprzętu z renomowanego sklepu z akcesoriami do karawaningu, otrzymasz w zestawie wszystko, co potrzebne jest do instalacji, a także szczegółową instrukcję jak ją przeprowadzić. Oprócz umiejscowienia okna dachowego w miejscu będziesz musiał też je uszczelnić odpowiednim preparatem. 

Zanim jednak to nastąpi, musisz przygotować miejsce, w którym okno dachowe do kampera ma się znaleźć. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i warto wszystko dobrze rozplanować, zanim zacznie się pracę. Polega ona bowiem na wycięciu w karoserii Twojej przyczepy odpowiedniego otworu. Do tego będą potrzebne Ci elektronarzędzia takie jak wyrzynarka, wkrętarka i szlifierka kątowa. 

Podczas wycinania otworu, należy pamiętać o paru podstawowych zasadach. Przede wszystkim trzeba wygładzić wszystkie szorstkie i ostre krawędzie, które powstaną w procesie cięcia. Przed montażem okna należy też upewnić się, że zostaną one dokładnie wyczyszczone, tak by wyeliminować wszystkie opiłki i bród, które mogłyby przyśpieszyć degradację metalu. By uchronić powierzchnie karoserii przed korozją, należy też pomalować wszystkie odsłonięte elementy. 

Jeżeli będziesz pamiętać o tych zasadach, to montaż okna dachowego do kampera nie powinien sprawić Ci większych trudności!

Zobacz też nasze zabezpieczenia do przyczep kempingowych!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku