Jak wypoziomować kampera lub przyczepę kempingową?

By wygodnie korzystać z kampera lub przyczepy, nie wystarczy ich po prostu zaparkować. Kluczowe w tej kwestii jest także odpowiednie wypoziomowanie, które zwiększa zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowania. By je przeprowadzić, należy zaopatrzyć się w stosowne akcesoria. Dowiedz się więcej i sprawdź szczegóły znajdujące się w naszym artykule. Zachęcamy do lektury! 

Dlaczego poziomowanie kampera jest ważne 

Rzadko kiedy na parkingach, a tym bardziej w dzikim terenie, mamy do czynienia z idealnie równą powierzchnią. Nawet na specjalnie przystosowanych do postoju miejscach, często występuje nachylenie, które ma za zadanie pomóc odprowadzać wodę deszczową do ścieków. Z kolei na miękkim podłożu, po zaparkowaniu przechył przyczepy kempingowej może wynosić czasem nawet kilkanaście centymetrów.

Jak nie trudno się domyślić, takie warunki w znaczny sposób psują radość korzystania z kampera. Mogą powodować staczanie się pozostawianych na blatach przedmiotów, złe działanie lodówki turystycznej, a także utrudniać wykonywanie codziennych czynności we wnętrzu pojazdu, takich jak branie prysznica czy spanie. Choć przechył może wydawać się na pozór głupstwem i drobiazgiem, to wystarczy parę godzin spędzone w źle wypoziomowanej przyczepie, by szybko zweryfikować ten pogląd. 

Dodatkowo kamper lub przyczepa stojące na nierównej powierzchni, są bardziej narażone na powstawanie usterek i trwałych uszkodzeń. 

Jak wypoziomować przyczepę? Dowiedz się więcej

Jak podnieść kampera? Do tego zadania używane są specjalne podpory. W swojej konstrukcji przypominają tradycyjne podnośniki, których używa się w przypadku wymiany kół w pojeździe. W zależności od wybranego modelu mogą być one manualne lub automatyczne. Podstawia się je pod ramę pojazdu i dostosowuje w taki sposób, by znajdowały się na odpowiednim poziomie i równo rozkładały między siebie ciężar całej przyczepy kempingowej.

Tego rodzaju akcesoria wykonane są z wytrzymałych materiałów mogących wytrzymać spore obciążenie. Najpowszechniejsze modele przystosowane są radzenia sobie z ciężarami rzędu 750 lub 1000 kilogramów, choć można oczywiście znaleźć na rynku także inne wartości dostosowane do największych przyczep. Zawsze używa się ich w zestawach, tak by nie koncentrować całej masy pojazdu wyłącznie na jednej podporze. 

Podpory manualne do kampera są bardzo proste w obsłudze. Zazwyczaj reguluje się je za pomocą obrotów dźwigni, aż do uzyskania zadowalającego efektu. W przypadku używania podpór automatycznych sprawa jest jeszcze łatwiejsza. Są one obsługiwane za pomocą elektroniki, więc wystarczy w tym przypadku włączenie urządzenia, by to w krótkim czasie samodzielnie wypoziomowało przyczepę. Efekty warto sprawdzić z poziomicą, by upewnić się, że urządzenia (zarówno manualne, jak i automatyczne) działają poprawnie i nie robić niczego „na oko”. 

By uzyskać lepsze efekty, należy stosować także podkłady pod podpory do kampera. Zapobiegają one zagłębianiu się podpór w podłoże, dzięki czemu ułatwiają cały proces. Zazwyczaj mają formę nakładek wykonanych z tworzywa sztucznego i nie są drogie. Niektóre z podnośników posiadają je w zestawach, więc nie trzeba dokupywać ich osobno. 

Jak rozstawić przyczepę kempingową? Zrób to dobrze!

Podstawową kwestią, której należy przestrzegać podczas poziomowania przyczepy, jest postawienie jej na w miarę równym podłożu. Gdy tego nie dopilnujesz, nie tylko sprawisz, że będzie ona niestabilna i niewygodna w użytkowaniu, ale możesz też doprowadzić do utraty jej sztywności i powstania rozszczelnień. Te z kolei spowodują przecieki i trwałe uszkodzenia, których naprawa jest bardzo kosztowna. 

Należy pamiętać, że chociaż podpory pod kamper służą do jego wypoziomowania, to nie oznacza to, że pozwalają na zaparkowanie go na każdej powierzchni. Jeżeli kamper stoi na bardzo nierównym terenie, to użytkowanie podnośników będzie często bardzo utrudnione i niepewne, a czasami wręcz niemożliwe. W takim wypadku mogą one ulec zniszczeniu albo po prostu nie spełniać swojej podstawowej funkcji. 

Po postawieniu kampera lub przyczepy kempingowej na w miarę równym podłożu należy go odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosowane są kliny pod koła. Oprócz tradycyjnych podkładów można dokupić także specjalne kliny z funkcją poziomującą. Mają one schodkową budowę, która ułatwia ustawienie wszystkich kół kampera lub przyczepy na podobnej wysokości. 

Akcesoria poziomujące - jak dbać o nie i przewozić? 

Należy pamiętać, że podpory są urządzeniami wykonanymi z wytrzymałych materiałów, które często posiadają dość odczuwalną masę. Z tego powodu należy zawsze odpowiednio zabezpieczać je podczas transportu, a także pamiętać o nich podczas planowania bagażu. W innym wypadku można łatwo doprowadzić do przeładowania kampera lub przyczepy. 

Podkłady pod podpory do kampera, kliny pod koła oraz podnośniki poziomujące do przyczepy kempingowej powinny być czyszczone po użyciu i odpowiednio konserwowane. Dzięki temu bród, błoto i różnego rodzaju drobiny nie będą wpływać negatywnie na ich działanie, a Ty będziesz mógł korzystać z nich przez zdecydowanie dłuższy czas.

Warto przeczytać również:

Jak podłączyć lampy LED w przyczepce?

Gdzie opróżniać toalety turystyczne?

Jak podłączyć gniazdko przyczepki?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Rejestracja przyczepki – jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Jakie oświetlenie do przyczepy lekkiej?

Ile może wystawać ładunek z przyczepy?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku