Jak zapinać pas transportowy?

Każdy kto zetknął się z pracą w transporcie drogowym i spedycji doskonale wie, jak wielkie znaczenie ma należyte zabezpieczenie towarów na czas transportu. Bardzo popularnym środkiem zabezpieczającym przewożony towar na czas transportu są pasy transportowe. Pas transportowy jest wykonany ze specjalnego materiału o pewnym stopniu rozciągliwości. Pasy transportowe nadają się do zabezpieczania wielu rodzajów przewożonych towarów i artykułów. Dzięki różnym możliwościom konfiguracji z użyciem wielu rodzajów naciągów i mocowań pasy transportowe cechują się dużą wszechstronnością zastosowania. Warto zastanowić się jak zapinać pas transportowy, ponieważ jest to pozornie nieskomplikowana czynność, ale przy braku odpowiedniego doświadczenia może nastręczyć pewnych trudności.

Pasy transportowe składają się zawsze z dwóch części – krótszej i dłuższej. Dłuższa część to taśma, którą oplata się ładunek. Krótsza część pasa transportowego mieści w sobie natomiast element mocujący. Krótszy element składa się z kawałka pasa mocującego oraz elementu napinającego, składającego się dźwigni, zapadki oraz części zwalniającej. Za pomocą napinacza reguluje się długość i napięcie pasa transportowego. Im większy ładunek trzeba zabezpieczyć tym większe powinno być napięcie pasa transportowego. Sprzączkę krótszej części pasa należy stabilnie umocować do odpowiedniego zaczepu przed rozpoczęciem właściwego procesu napinania.

Ważną kwestią jest nie tylko użytkowania pasa transportowego jest nie tylko jak prawidłowe napinanie, lecz także luzowanie. Warto się w związku z tym zastanowić jak poluzować pas transportowy. Do luzowania pasa – podobnie jak do napinania – służy napinacz. Luzowanie pasa powinno się odbywać stopniowo należy stopniowo i powoli popuszczać tą dłuższą część pasa, która przytrzymuje ładunek. Zbyt mocne poluzowanie pasa może poskutkować zsunięciem się ładunku bądź jego przewróceniem się.

Warto się też zastanowić jak zwinąć pas transportowy. Zwijanie pasa powinno odbywać się starannie i powoli, tak aby po zwinięciu uzyskał on kształt zgrabnej rolki. Łatwiej pod taką postacią przechowywać go w jednym miejscu, co z kolei zapobiega podarciu się go i zabrudzeniu.

Jak założyć pasy transportowe?

Jak założyć pasy transportowe lub pasy do lawety, aby zabezpieczony z ich pomocą ładunek był bezpieczny?

Chociaż używanie pasów transportowych wydaje się dosyć nieskomplikowaną czynnością, to jednak łatwo przy niej popełnić błędy, które mogą zaowocować przykrymi konsekwencjami.

Warto zatem krok po kroku opisać jak założyć pas transportowy. Dłuższy element pasa należy starannie odwinąć i rozłożyć, tak by uniknąć wszelkich zagięć i zawinięć. Następnie haczyk dłuższej części pasa należy zamocować do stabilnego elementu – najlepiej ramy przyczepy bądź pojazdu. Tutaj warto nadmienić, iż nasza przyczepa, bądź też przestrzeń ładunkowa naszego pojazdu powinna posiadać możliwie jak najwięcej sprzączek umożliwiających mocowanie pasów ładunkowych w jak największej możliwej liczbie konfiguracji.

Po założeniu haka dłuższej części, należy stabilnie zamontować hak przynależny do części krótszej, i ułożyć ponownie sam pas w taki sposób, aby nigdzie się nie zawinął w trakcie samego naciągania. W następnej kolejności należy upewnić się czy elementy napinacza są ze sobą stabilnie połączone i wówczas można zacząć przystępować do samego napinania pasa. Należy mieć jednakowoż na uwadze, iż samo operowanie napinaczem wymaga – zwłaszcza w przypadku zabezpieczania większych i cięższych ładunków – sporo siły i precyzji. Osoba napinająca pas transportowy nie może zmieniać pozycji pasa, często osobie operującej napinaczem potrzebna jest pomoc drugiej osoby, która przytrzymuje dłuższą część pasa w celu zapewnienia jej prawidłowego ułożenia i pilnuje by pas nigdzie się nie zawinął w trakcie jego napinania. Osoba operująca napinaczem powinna z kolei napinać pas miarowo, w jednym rytmie i powinna pozostawać cały czas maksymalnie skoncentrowana na czynności. Napinanie z jednej strony i podtrzymywanie z drugiej powinny być prowadzone stopniowo i w spójnym rytmie, aż do momentu, gdy upewnimy się, że zabezpieczony ładunek został stabilnie unieruchomiony. Przed ruszeniem w drogę, warto jednak skontrolować położenie pasów transportowych, bowiem nawet na pozór poprawnie założony i naciągnięty pas może się zsunąć.

Warto się także zastanowić się jak odpiąć pas transportowy?

W wypadku większości ładunków odpinanie pasa powinno się zacząć od zmniejszenia napięcia napinacza. Tą czynność – tak jak napinanie – powinno się wykonywać stopniowo i powoli, uważając przy tym, aby odbezpieczany przedmiot lub pakunek z towarem nie zaczął się przesuwać. W wypadku luzowania pasa transportowego również przydatna może się okazać asysta drugiej osoby, która będzie kontrolować i – w miarę możliwości – przytrzymywać poluzowaną linę. Jeżeli upewnimy się że przedmiot bądź towar opięty pasem zabezpieczającym nie przesuwa się, możemy odpiąć haki od uchwytów.

Należy także pamiętać o tym, że pas transportowy może być używany tylko do zabezpieczania stojącego ładunku. W żadnym wypadku nie można stosować pasów transportowych jako środka do podnoszenia bądź przeciągania przedmiotów i towarów! Do tych czynności powinno się bowiem stosować specjalne elastyczne liny.

Mamy nadzieję, iż w niniejszym artykule w dostatecznie jasny i precyzyjny sposób wyjaśniliśmy jak założyć pas transportowy. Jak widać – nie jest to czynność zbyt trudna i skomplikowana, jednak wymaga dużo staranności i koncentracji.

ZESTAW PASÓW 3-PUNKTOWYCH DO LAWETY

Metka z mocnego tworzywa jest przyszyta z dwóch stron (nie urwie się) Hak dwupalczasty pasuje w każdy otwór w blasze stalowej i aluminiowej (fasolka i okrągły) Rok produkcji: 2023 Dopuszczalne obciążenie pasa na opasaniu: 5000daN (5000kg) Długość pasa: 2,5m Długość napinacza: 0,3m Szerokość pasa: 50mm Atest: EN/12195-2:2003 Producent: Polski

Cena 236,00 zł
Więcej
Dostępny!

PAS TRANSPORTOWY 50mm 5t 6mb

Dopuszczalne obciążenie pasa w naciągu: 2500daN (2500kg) Dopuszczalne obciążenie pasa na opasaniu: 5000daN (5000kg) Rok produkcji: 2020 Długość pasa: 5,7m Długość napinacza: 0,3m Szerokość pasa: 50mm Atest: EN/12195-2:2003 Producent: Polski

Cena 61,00 zł
Więcej
Dostępny!

PAS TRANSPORTOWY 35mm 2t 6mb

Dopuszczalne obciążenie pasa w naciągu: 1000daN (1000kg) Dopuszczalne obciążenie pasa na opasaniu: 2000daN (2000kg) Długość pasa: 5,7m Długość napinacza: 0,3m Szerokość pasa: 35mm SHF: 50daN STF: 100daN Wydłużenie: <5% Atest: EN/12195-2 Producent: Polski

Cena 34,00 zł
Więcej
Dostępny!

PAS TRANSPORTOWY 50mm 5t 8mb

Dopuszczalne obciążenie pasa w naciągu: 2500daN (2500kg) Dopuszczalne obciążenie pasa na opasaniu: 5000daN (5000kg) Długość pasa: 7,7m Długość napinacza: 0,3m Szerokość pasa: 50mm Atest: EN/12195-2:2003 Producent: Polski

Cena 67,00 zł
Więcej
Dostępny!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku