Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Na rynku mamy dostępnych wiele modeli bagażników rowerowych, które pozwalają na przewożenie naszych jednośladów na zewnętrznej części karoserii naszego samochodu bądź kampera. W dzisiejszym artykule postaramy się przeanalizować jaki bagażnik rowerowy wybrać.

Bagażnik rowerowy – jaki wybrać?

W dobie coraz większego rozwoju turystyki rowerowej wzrasta zapotrzebowanie na środki służące do przewozu tych jednośladów. Na przestrzeni ostatnich lat doszło wręcz do tego, iż specjalne stojaki umożliwiające przewóz rowerów dostępne są w pociągach.

Wszystko to jest podyktowane znaczącym rozwojem turystyki rowerowej na przestrzeni ostatnich lat. Jeżeli jesteś zapalonym fanem dwóch kółek – powinieneś przemyśleć zakup bagażnika rowerowego, który pozwoli Ci na transport Twojego jednośladu własnym samochodem. Posiadanie własnego bagażnika rowerowego uwolni Cię od konieczności korzystania z wypożyczalni rowerów, gdzie nie zawsze można trafić na odpowiedni pojazd.

Poza tym dla amatorów kolarstwa nie ma nic bardziej przyjemnego niż możliwość cieszenia się swym ulubionym pojazdem w każdej sytuacji.

W chwili obecnej mamy możliwość wybierania spośród wielu modeli bagażników rowerowych, ale zasadniczo dzielą się one na dwa rodzaje. Pierwszym rodzajem jest bagażnik rowerowy przeznaczony do montażu na haku holowniczym z tyłu samochodu. Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać?

Tutaj do wyboru mamy różne modele, które zasadniczo dzielą się w zależności od tego, ile rowerów naraz można przewieźć z ich użyciem.

Mamy zatem bagażniki na jeden rower, dwa, trzy lub nawet cztery. Przy wyborze wielkości bagażnika umieszczanego na haku holowniczym ważne jest, by dokładnie zastanowić się nad rzeczywistym zakresem naszych potrzeb i możliwościami naszego samochodu. Jest to dosyć oczywista – jak się zdaje – kwestia, ale ma ona bardzo istotne znaczenie.

Największe modele bagażników montowanych na haku holowniczym są bowiem ciężkie i znacząco przyczyniają się do „poszerzenia” naszego pojazdu, co może w niektórych sytuacjach znacząco utrudniać nam kierowanie samochodem – zwłaszcza w wypadku parkowania. Jeżeli zatem szukamy bagażnika rowerowego dla indywidualnych i okazjonalnych potrzeb, warto jest rozważyć zakup mniejszego modelu – przeznaczonego do przewozu jednego lub dwóch rowerów.

Bagażniki rowerowe na hak dają wiele wygody, ale z drugiej strony mogą być kłopotliwe. Fakt umieszczenia ich na haku holowniczym powoduje że są one niezbyt dobrym rozwiązaniem w wypadku samochodów typu sedan. Bagażniki rowerowe na hak najlepiej nadają się do montażu w samochodach terenowych, kombi, SUV bądź w różnego rodzaju busach.

Dodatkową wadą bagażnika rowerowego mocowanego na haku holowniczym jest znaczące obniżenie widoczności przez tylną szybę. Dzisiaj – w dobie kamer parkowania – nie wydaje się to aż tak wielkim problemem. Może jednak skutkować jednakowoż wieloma problemami przy manewrowaniu.

Kolejnym – aczkolwiek chyba najmniej istotnym – aspektem generującym potencjalne problemy jest to, że bagażnik montowany na haku holowniczym nie powinien być raczej stosowany w wypadku samochodów zbyt lekkich i zbyt małych.

Dodatkową komplikacją związaną z użytkowaniem bagażnika rowerowego montowanego na haku holowniczym jest konieczność zamówienia dodatkowej – trzeciej – tablicy rejestracyjnej, przeznaczonej właśnie do montażu na bagażniku. Należy także pamiętać, iż w świetle obowiązujących przepisów drogowych, bagażnik rowerowy na hak musi posiadać taki sam zestaw świateł tylnych, jak samochód.

Mamy nadzieję, że ten rozdział ułatwi Ci odpowiedź na pytanie jaki bagażnik rowerowy na hak powinieneś wybrać.

Jeżeli dysponujemy kamperem bądź przyczepą turystyczną możemy zdecydować się na zakup jednego z modeli bagażników rowerowych przeznaczonych do montażu na tylnej bądź bocznej ścianie kampera. Różnią się one konstrukcją i zasadą działania od wyżej opisanych bagażników przeznaczonych do montażu na haku holowniczym. Bagażniki rowerowe przeznaczone do kamperów i przyczep turystycznych mają zupełnie inną konstrukcję. Są one bowiem wykonane ze specjalnych rurek z tworzywa sztucznego, które często posiada możliwość powrotu do swego pierwotnego kształtu. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla osób, które bardzo intensywnie użytkują tego typu sprzęty.

Kolejny rodzajem bagażników rowerowych są bagażniki dachowe. Teraz zastanówmy się zatem nad tym, jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać.

Jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać?

Jeśli chodzi o bagażniki rowerowe, to wyróżniamy ich kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest bagażnik z uchwytem na przednie koło roweru. Ten model jest dosyć prosty i szybki w montażu. Uchwyt tego rodzaju bagażnika nie styka się z ramą, więc można do niego dopasować jednoślad o dowolnym rozmiarze koła – zazwyczaj mieszczącym się w przedziale 20 – 29 cali.

Kolejnym rodzajem jest bagażnik dachowy przeznaczony do montowania za „widelec” roweru, czyli część, do której mocowane są jego koła. Charakteryzuje się on dużą stabilnością uchwytu. Sama rama jednośladu nie styka się z elementami bagażnika, więc można używać go do przewozu nawet najdroższych modeli – w tym o ramach wykonanych z włókna węglowego.

Trzecim rodzajem bagażnika dachowego wyposażony jest w mocowanie do ramy roweru. W związku z tym nie jest on polecany do przewożenia droższych modeli jednośladów.

BAGAŻNIK NA 2 ROWERY DO KEMPINGU NA DYSZEL XLA 02094-23A

BAGAŻNIK ROWEROWY NA 2 ROWERY DO KEMPINGU MONTOWANY NA DYSZLU Doskonałym wyborem będzie kompaktowy i niedrogi. Bagażnik Fiamma Caravan XLA, pasuje do prawie wszystkich kempingów (w tym Hobby i AL-KO) Wykonany z trwałych i estetycznych elementów gwarantuje długie i owocne użytkowanie. Bagażnik Fiamma Caravan  montowany jest z przodu przyczepy. Wykonany z...

Cena 690,00 zł
Więcej
W magazynie

BAGAŻNIK NA 2-3 ROWERY DO KAMPERA NA TYŁ FIAMMA CL 02093B87A

BAGAŻNIK ROWEROWY NA 2-3 ROWERY DO KAMPERA lub KEMPINGU Mocny, niedrogi i kompaktowy bagażnik w standardzie na 2 rowery, max na 3 (dodatkowa szyna dostępna na innej aukcji). Solidna ale lekka konstrukcja z anodowanego aluminium teleskopowa i regulowana od 40 do 50cm. Można go również zainstalować pod tylną szybą kampera. Mniejsza waga, niższa cena i...

Cena 1 020,00 zł
Więcej
W magazynie

SZYNA RYNNA DO BAGAŻNIKA FIAMMA RAIL QUICK PRO 128 98656-993

SZYNA NA DODATKOWY ROWER DO BAGAŻNIKA FIRMY FIAMMA Oryginalna solidna szyna ze wzmocnioną podstawą dostarczana z dwoma standardowymi przesuwanymi paskami Quick-Safe. Łatwy montaż na Carry-Bike dzięki wywierconym otworom w podstawie wspornika szyny. Rail Quick Pro jest wymienny z poprzednią wersją Rail Quick. 98656-993

Cena 252,00 zł
Więcej
W magazynie

Rozważając zakup bagażnika dachowego należy – podobnie jak w wypadku bagażnika montowanego na haku holowniczym – pamiętać o jego ograniczeniach. W wypadku bagażnika dachowego należy w szczególności mieć na uwadze, że sam montaż rowerów na dachu samochodu wymaga całkiem sporo siły. Poza tym należy pamiętać, że z rowerami należy ograniczać prędkość jazdy – najlepiej maksymalnie do przedziału 80 – 100 km/h.

Dodatkowo – kierując samochodem z umieszczonymi na dachu rowerami – należy pamiętać aby uważać na wysokość wiaduktów, drzew czy bram pod, którymi chcemy przejechać.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł okaże Ci zadecydować jaki bagażnik rowerowy powinieneś kupić.

Jeżeli szukasz bagażników rowerowych do przyczep, osprzętu oraz innych artykułów wejdź na stronę internetową dev.rydwan-czesci.eu. U nas znajdziesz także części zamienne do wielu rodzajów przyczep i akcesoria na camping w atrakcyjnych cenach!

Warto przeczytać również:

Jak podłączyć lampy LED w przyczepce?

Gdzie opróżniać toalety turystyczne?

Jak podłączyć gniazdko przyczepki?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Rejestracja przyczepki – jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Jakie oświetlenie do przyczepy lekkiej?

Ile może wystawać ładunek z przyczepy?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku