Jaki zaczep kulowy wybrać?

Przygotowanie samochodu do ciągnięcia przyczepki często wymaga udania się na zakupy. Jednym z kluczowych elementów umożliwiających stworzenie takiego zestawu jest zaczep kulowy. Umożliwia on bezpieczne podłączenie przyczepy do haka holowniczego. Dowiedz się więcej na jego temat i sprawdź, na co zwracać uwagę, jeżeli chcesz wyposażyć w taki swoje auto. 

Jak działa zaczep kulowy? Poznaj podstawowe informacje 

Zaczep kulowy to urządzenie wykorzystywane do łączenia przyczepki samochodowej z ciągnącym ją samochodem. Jak sama nazwa wskazuje, ma on kolisty kształt o standaryzowanej średnicy wynoszącej 50 milimetrów. Dzięki temu mogą być stosowane uniwersalnie do wielu różnych modeli przyczepek. 

Kształt zaczepu kulowego zapewnia możliwość łatwego manewrowania przyczepą, bez ograniczania w żaden sposób jej funkcjonalności. Eliminuje on wszystkie luzy występujące na połączeniu, dzięki czemu znacznie poprawia komfort jazdy. 

Ten element jest wykonany z materiałów i powłok o podwyższonej wytrzymałości, dzięki czemu jest odporny na przeciążenia występujące podczas ciągnięcia podczepionego pojazdu i zapewnia odpowiednią dozę bezpieczeństwa. 

Każdy zaczep kulowy do przyczepki, który jest produkowany obecnie, wzbogacony jest o dodatkowe wyposażenie. Należy do niego wskaźnik sprzęgu, który pozwala na kontrolowanie poprawności sprzęgnięcia przyczepy z hakiem holowniczym. Kolejnym elementem jest blokada głowicy, która pełni rolę dodatkowego zabezpieczenia dla prawidłowego zamocowania zaczepu na kuli. Nowe zaczepy wyposażone są także we wskaźnik zużycia, pokazujący czy kula haka holowniczego jest jeszcze odpowiednio sprawna. 

Zaczep kulowy posiada również dźwignię, która służy do odbezpieczenia i otwarcia zaczepu. W przypadku nasunięcia na kulę automatycznie przechodzi w pozycję zamkniętą, chyba że czynność ta została wykonana nieprawidłowo. 

Jak widać z powyższych informacji, nowoczesny zaczep kulowy wyposażony jest w mnóstwo udogodnień, które sprawiają, że nieprawidłowe sprzężenie z nim przyczepki samochodowej jest bardzo utrudnione. 

Zaczep kulowy do przyczepy - w jaki sposób wybrać?

Z racji na to, że rozmiary zaczepów kulowych są zunifikowane, nie trzeba przykładać dużej wagi do ich rozmiarów podczas zakupów. To, czym się różnią, to między innymi sposób ich montażu. Niektóre zaczepy kulowe do przyczepki są przystosowane do zainstalowania na dyszlach kwadratowych, a inne na okrągłych. Z tego powodu przed wybraniem modelu, musisz upewnić się jaki kształt dyszla ma Twój pojazd. 

Zaczep kulowy posiada także inne parametry, na które warto zwrócić uwagę. Mowa tu przede wszystkim o uciągu. Musisz uzależnić swój wybór od tego, czy zamierzasz spiąć z nim lekką lub ciężką przyczepę. Doczepienie przyczepki o zbyt dużej masie do nieprzystosowanej do tego kuli haka holowniczego sprawi, że połączenie to nie będzie bezpieczne. Zobacz nasze zaczepy kulowe do przyczep lekkich!

Należy także dostosować wybór odpowiedniego zaczepu do tego, czy Twoja przyczepa wyposażona jest w hamulec najazdowy. Niektóre z modeli posiadają również funkcje umożliwiające stabilizacje toru jazdy oraz wymienne wkładki cierne. 

Jak dbać o zaczep kulowy by służył Ci jak najdłużej?

Dzięki wskaźnikom zużycia, dbanie o zaczep kulowy do przyczepki jest bardzo proste. Należy bezwzględnie kontrolować jego stan przed każdą dłuższą podróżą i nie ignorować informacji sugerujących jego kiepski stan. To kwestie, od których bezpośrednio zależy Twoje i cudze bezpieczeństwo na drodze. 

W przypadku zużycia zaczepu kulowego należy go po prostu wymienić. Jest to najrozsądniejsze rozwiązanie, również z ekonomicznego punktu widzenia. Warto także zwracać uwagę na to, w jakim stanie znajduje się kula haka holowniczego. Czasem to ona może być źródłem problemów.

W trakcie użytkowania zaczep kulowy powinien być regularnie serwisowany. Chodzi głównie o nasmarowanie osi obrotu, dźwigni oraz prowadnic. Stary smar warto usuwać z zaczepu i zastąpić go nowym za każdym razem, gdy ma być nałożony na kulę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie znajdują się w nim zanieczyszczenia takie jak drobinki piasku czy opiłki metalu, które mogłyby szybciej zużyć Twój sprzęt. 

Jeżeli zależy Ci na długiej żywotności Twojego zaczepu kulowego i kuli haka holowniczego, to pod żadnym pozorem nie przekraczaj podanych przez producenta dopuszczalnych wartości przechyłów i obciążenia. 

Jak zaczepić przyczepę na hak? Krok po kroku

Zaczepianie przyczepy na kulę haka holowniczego nie jest trudną czynnością. W pierwszej kolejności należy założyć linkę zabezpieczającą na zaczep kulowy, a następnie przestawić jego dźwignię w pozycję otwartą. Tak przygotowany zaczep nasadza się na kulę haka, w wyniku tego jego dźwignia zatrzaśnie się automatycznie. Warto ze względów bezpieczeństwa docisnąć ją jeszcze dodatkowo do dołu ręcznie i upewnić się, że faktycznie jest w pozycji zamkniętej. 

O tym, czy przyczepa jest odpowiednio sprzęgnięta z ciągnącym ją pojazdem, informuje nas dodatkowo wskaźnik bezpieczeństwa. Jeżeli wszystko jest na miejscu, wystarczy już tylko podłączyć instalację elektryczną przyczepy do samochodu i sprawdzić, czy działają wszystkie światła. Po wykonaniu tych kroków można ruszać w trasę!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku