Jazda z podczepioną do samochodu przyczepką wiąże się z wieloma obostrzeniami. Jednym z nich jest zadbanie o jej odpowiednie oświetlenie, tak by nie stanowiła zagrożenia na drodze. Sprawdź, jakiego typu światła są wymagane w przypadku użytkowania przyczepy lekkiej. 

Oświetlenie przyczepy lekkiej - czy jest niezbędne?

Światła przy pojeździe i przyczepce są jednym z najważniejszych elementów wpływających na poprawę bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Ich posiadanie to nie tylko kwestia komfortu jazdy i zwiększenia ochrony, ale także obowiązek prawny. Prawidłowe oświetlenie przyczepki samochodowej jest niezbędne, a jakiekolwiek braki lub nieścisłości w tej kwestii mogą być przyczyną otrzymania mandatu. 

Wymagania odnośnie oświetlenia przyczepki samochodowej lekkiej reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku. W przypadku jazdy w trakcie dnia i braku obowiązkowych świateł lub ich niesprawnego działania, grozi Ci otrzymanie mandatu w wysokości 100 złotych oraz dopisanie dwóch punktów karnych. Jeżeli do wykroczenia dojdzie w trakcie godzin nocnych, to kwota, którą będzie trzeba zapłacić, wzrasta do 200 złotych, a zamiast dwóch punktów karnych możesz dostać cztery. W świetle obowiązujących przepisów można być także ukaranym za zasłonięcie oświetlenia przyczepki przewożonym ładunkiem. W takim wypadku należy liczyć się z mandatem w wysokości 200 złotych. 

Jak widać, warto poznać przepisy dotyczące obowiązkowych świateł w przyczepie lekkiej, tak by móc uniknąć powyższych nieprzyjemności i cieszyć się bezpieczną oraz komfortową jazdą. 

Prawidłowe oświetlenie przyczepki samochodowej lekkiej

Przepisy zawarte w rozporządzeniu wymuszają zastosowanie konkretnego typu świateł w przyczepie w zależności od jej rozmiarów. W przypadku opisywanej w artykule tak zwanej przyczepki lekkiej, czyli takiej, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów, wymagane oświetlenie jest mniej restrykcyjne niż w większych zestawach. 

Jakie oświetlenie przyczepki lekkiej jest wymagane?

  • Kierunkowskazy - powinny być zamontowane na przyczepie w taki sposób, by były dobrze widoczne dla wszystkich pojazdów, które poruszają się za Tobą na drodze
  • Światła stopu
  • Światła pozycyjne tylne
  • Światła awaryjne - wykorzystują te same lampy, które są używane do kierunkowskazów, nie ma potrzeby kupowania i montowania ich osobno. 
  • Światła przeciwmgłowe tylne - wymagana jest tylko jedna sztuka takiego oświetlenia. Montuje się ją z tyłu, po lewej stronie przyczepy. 
  • Światła odblaskowe tylne - konieczny jest montaż dwóch sztuk. Odblaski umiejscowione z tyłu przyczepy lekkiej muszą być w kształcie trójkątnym i czerwonej barwie.
  • Światła odblaskowe przednie - możesz zamontować minimum dwie, a maksimum cztery sztuki odblasków przednich. W przeciwieństwie do odblaskowego oświetlenia przyczepki z tyłu nie mogą być w kształcie trójkątów, a ich kolor musi być biały. 
  • Światła odblaskowe boczne - odblaski montowane z boku nie mogą być trójkątne i muszą być barwy żółtej. Ich liczba uzależniona jest od długości przyczepy. Nie mogą być umieszczone w odstępach mniejszych niż trzy metry, z czego nie dalej niż jeden metr od końca przyczepy i nie dalej niż trzy metry od zaczepu kulowego z przodu. 
  • Podświetlenie tablicy rejestracyjnej - wymagane są dwie sztuki świateł, które muszą w sposób czytelny oświetlać całą tablicę i znajdujące się na niej symbole. 

Dodatkowe oświetlenie przyczepki lekkiej - kiedy wymagane? 

Standardowa lekka przyczepa nie musi posiadać dodatkowego oświetlenia, a jedynie to, które zostało wymienione w punkcie powyżej. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy niestandardowych wymiarach, regulacje wymagają jednak montażu dodatkowych lamp. Z tego powodu warto sprawdzić, czy Twój model przez wzgląd na swoje gabaryty nie jest ujęty w przepisach.

O jakim dodatkowym oświetleniu przyczepki samochodowej mowa? Światła pozycyjne przednie są wymagane dla wszystkich przyczep, których szerokość (mierzona razem z błotnikami) przekracza 1,6 metra. Jeżeli ta wartość jest jeszcze większa i wynosi ponad 2,1 metra, to trzeba także zainstalować lampy obrysowe tylne i przednie (odpowiednio czerwone i białe). Jeżeli długość przyczepy to więcej niż 6 metrów razem z dyszlem, musisz ją wyposażyć także w światła pozycyjne boczne. 

To wszystkie dodatkowe regulacje dotyczące oświetlenia przyczepki lekkiej, które powinieneś znać, jeżeli taką użytkujesz. 

Czy przyczepa musi mieć światło cofania?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od rodzaju przyczepy, jaką chcesz wyposażyć w oświetlenie. W przypadku modeli, o których mówi ten artykuł, to odpowiedź jest negatywna. Przyczepki lekkie o masie nieprzekraczającej 750 kilogramów, nie muszą mieć świateł cofania na wyposażeniu. Dlatego w tym przypadku nie musisz się martwić o posiadanie dodatkowych lamp.

Inaczej sprawa ma się w przypadku oświetlenia przyczepki samochodowej o większych rozmiarach. Dla wszystkich egzemplarzy o masie większej niż 750 kilogramów posiadanie tego rodzaju świateł jest już obowiązkowe.

Warto przeczytać również:

Jak podłączyć lampy LED w przyczepce?

Gdzie opróżniać toalety turystyczne?

Jak podłączyć gniazdko przyczepki?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Rejestracja przyczepki – jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Ile może wystawać ładunek z przyczepy?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku