Posiadanie własnej przyczepki samochodowej ma dużo plusów. Możesz uniezależnić się od innych i przewozić samemu nawet ładunki o dużych gabarytach. Przed zakupem przyczepy warto jednak wiedzieć parę rzeczy, które ułatwią Ci dokonanie wyboru. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, na co zwracać uwagę! 

Kupno przyczepki samochodowej - podstawy prawne

Przed zakupem powinieneś upewnić się, że możesz korzystać z interesującego Cię modelu. Wszystko zależy od uprawnień, jakie posiadasz. Jeżeli do tej pory jeździłeś wyłącznie samochodami osobowymi i masz tylko prawo jazdy kategorii B, to nie musisz się martwić. Znajdziesz bardzo dużo przyczep do samochodu, z których będziesz mógł swobodnie korzystać. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie będziesz musiał wyrabiać dodatkowych uprawnień, jeżeli dopuszczalna masa całkowita zespołu (czyli zarówno auta, jak i przyczepki) nie będzie przekraczać 3,5 tony. Dodatkowo DMC samej przyczepy nie może przekraczać masy ciągnącego jej samochodu. Z tego powodu tak dużą popularnością cieszą się tak zwane „przyczepki lekkie”, czyli te, których DMC nie przekracza 750 kilogramów. 

W dowodzie rejestracyjnym swojego samochodu znajdziesz informacje na temat tego, jakiego rodzaju przyczepy może on ciągnąć. Mówią o tym rubryki oznaczone jako O1 i O2. W tej pierwszej znajdziesz maksymalną masę przyczepy z hamulcem najazdowym, a w tej drugiej przyczepy bez hamulca (wymóg posiadania hamulca najazdowego jest obowiązujący dla wszystkich przyczepek o DMC większym niż 750 kilogramów). 

Zadbaj o to, by dopilnować wszystkich przepisów i nie poruszać się po drogach zespołem, na który nie masz uprawnień. Pozwoli Ci to na uniknięcie mandatu, ale nie tylko. Nielegalna jazda z przyczepą to podstawa dla firmy ubezpieczeniowej, by w razie wypadku lub kolizji odmówić Ci wypłaty odszkodowania i pokrycia kosztów strat.

Przed zakupem przyczepy musisz upewnić się także, że Twoje auto posiada odpowiedni hak, który umożliwia jej podczepienie. W przypadku gdy takiego nie ma, możesz go dokupić i zainstalować. Wymaga to jednak zalegalizowania montażu na Stacji Kontroli Pojazdów oraz dokonania wpisu do dowodu rejestracyjnego w Wydziale Transportu i Komunikacji. 

Stan techniczny przyczepy 

Podczas kupna przyczepki samochodowej powinieneś zwracać uwagę przede wszystkim na jej stan. Jeżeli decydujesz się na sprawienie sobie fabrycznie nowego modelu, to poza skrajnymi przypadkami, raczej nie będziesz mieć problemów z niedoróbkami. Schody zaczynają się wtedy, kiedy decydujesz się na zakup sprzętu używanego. 

Na co zwracać uwagę? Oprócz wizualnego stanu i oczywistych oznak zużycia, powinieneś sprawdzić czy działają wszystkie światła, a także jak sprawuje się hamulec najazdowy (jeżeli przyczepka jest w niego wyposażona) oraz amortyzatory. Jeżeli kupujesz przyczepkę kempingową, to dodatkowo warto upewnić się, że nie ma ona problemów z wilgocią i nieszczelnościami. 

Jeżeli decydujesz się na przyczepę z hamulcem najazdowym, warto sprawdzić, czy działa poprawnie. Regulacja hamulca najazdowego pozwoli Ci na bardziej komfortową jazdę i zminimalizuje ryzyko blokowania się kół. Zazwyczaj problemem jest ustawienie zbyt luźnego lub zbyt mocnego napięcia. Przy poważniejszych usterkach prawdopodobnie będziesz musiał odwiedzić specjalistę w celach zdiagnozowania problemu i jego naprawy.

Jeżeli chodzi o przegląd przyczepy, to jest on z reguły dokonywany rzadziej niż te samochodowe. W przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kilogramów badania techniczne są wbijane bezterminowo i nie ma potrzeby ich powtórki. Jeżeli chodzi o cięższe przyczepy (do 3,5 tony), to trzeba je powtarzać co dwa lata. Sprawdza się przede wszystkim oświetlenie oraz hamulce. 

Przegląd techniczny przyczepy kempingowej

W przypadku przyczep przeznaczonych do kempingu, to przepisy traktują je jako tak zwane przyczepy specjalne. Oznacza to, że niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej, muszą być poddane badaniom technicznym raz do roku. 

Jak wygląda przegląd techniczny przyczepy kempingowej? W pierwszej kolejności diagnosta sprawdza zgodność jej numerów rejestracyjnych oraz VIN. Później dokonuje się badań kół i ogumienia, osi przyczepy, układu sterowania, hamulców oraz oświetlenia i kierunkowskazów. 

Jak zarejestrować przyczepkę?

Przyczepka samochodowa jest traktowana w świetle przepisów jako osobny pojazd. Oznacza to, że musi posiadać własny dowód rejestracyjny oraz tablicę. W innym przypadku poruszanie się nią po publicznych drogach będzie nielegalne. 

O rejestrację możesz zawnioskować w swoim lokalnym Wydziale Transportu i Komunikacji. Do wniosku musisz dołączyć dowód własności pojazdu, kartę pojazdu (jeżeli była wydana) oraz wyciąg ze świadectwa homologacji. Jeżeli rejestrowana przyczepa jest nowa i posiada świadectwo homologacji, to w takim przypadku badania techniczne nie są wymagane. 

Pamiętaj, że zarejestrowana przyczepka samochodowa musi posiadać także wykupioną ubezpieczeniową polisę OC. Musisz dopilnować tej formalności najpóźniej w dniu rejestracji. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku