Poruszanie się po polskich drogach samochodem z przyczepką jest regulowane przez wiele aktów prawnych. Dotyczą one także kwestii ubezpieczenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z naszym artykułem. 

Ubezpieczenie przyczepki - czy jest obowiązkowe?

Zgodnie z definicją zamieszczoną w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, przyczepa lekka jest pojazdem mechanicznym, a co za tym idzie, podlega obowiązkowi ubezpieczenia. Bez ważnej polisy poruszanie się po drogach publicznych samochodem ciągnącym przyczepkę jest nielegalne. 

Co Ci grozi, jeżeli nie będziesz posiadać ubezpieczenia przyczepy? Mandat karny, jaki możesz otrzymać, uzależniony jest od tego, jak długo pojazd pozostaje bez polisy OC. Jeżeli ten okres wynosi do trzech dni bez ochrony, to przewidziana kara wynosi 200 złotych. W przypadku gdy mieści się w przedziale od czterech do czternastu dni, to koszt mandatu zwiększa się do 500 złotych. Najwięcej zapłacisz, jeżeli OC przyczepki wygasło powyżej piętnastu dni wstecz od chwili kontroli. W takim wypadku musisz liczyć się z pożegnaniem aż 1000 złotych. Powyższe dane dotyczą taryfikatora z 2022 roku.

Jak widać zadbanie o to, by mieć ważne OC na przyczepkę, jest niezwykle istotne. W innym wypadku poruszanie się zestawem po publicznych drogach prędzej czy później skończy się bardzo dotkliwą stratą finansową. Dodatkowo musisz liczyć się z konsekwencjami braku ubezpieczenia w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji, czyli samodzielnym pokrywaniem kosztów szkód majątkowych i osobowych. W ekstremalnych przypadkach mogą one wynieść nawet setki tysięcy złotych.

Kiedy funkcjonuje ubezpieczenie przyczepy? 

Przyczepa nie jest w stanie samodzielnie poruszać się po drodze. Dlatego w przypadkach, w których do szkody doszło w czasie, gdy była ona połączona z samochodem, to odszkodowanie zostanie wypłacone z OC auta. Także w przypadkach odłączenia i spowodowania wypadku lub kolizji podczas toczenia się. Zastanawiasz się w takim razie, po co w ogóle funkcjonuje ubezpieczenie przyczepy? 

Korzysta się z niego wtedy, gdy do szkody doszło w czasie gdy przyczepka nie była złączona z pojazdem silnikowym albo wtedy gdy odłączyła się od niego samoistnie i przestała się już toczyć. Ubezpieczenie OC przyczepy działa również wtedy, gdy do szkody dojdzie podczas ręcznego jej przestawiania.

Ubezpieczenie OC przyczepy - na jaki wydatek się przygotować?

Koszty zakupienia OC przyczepy lekkiej są różne, gdyż podobnie jak w przypadku ubezpieczeń samochodów osobowych czy innych pojazdów, zależą od wielu indywidualnych czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne kwestie, między innymi zniżki, które posiadasz jako kierowca. Duże znaczenie ma też ładowność przyczepy. Właśnie z tego powodu OC przyczepy kempingowej o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kilogramów i innych przyczep lekkich jest najtańsze.

Nie musisz się martwić też o to, że zapłacisz kwoty porównywalne do tych, które są wymagane do ubezpieczenia samochodu. W porównaniu do cen tego rodzaju polis, te na przyczepki są wielokrotnie niższe. W wielu przypadkach nie przekraczają nawet 100 złotych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji porównaj oferty różnych agencji i wybierz najkorzystniejszą. 

Jak widać, ubezpieczenie OC przyczepy z pewnością nie jest bardzo dużym ubytkiem dla Twojego portfela. Zwłaszcza jeżeli weźmiesz pod uwagę wysokość mandatów, które możesz otrzymać, jeżeli nie dopilnujesz obowiązku wykupu OC na przyczepkę.

Zakup OC przyczepy lekkiej - jakie dane musisz przygotować?

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia dotyczącego pojazdu, wybrana przez Ciebie agencja będzie wymagała podania konkretnych danych, by móc sfinalizować umowę. Potrzebne do polisy informacje dotyczą zarówno przyczepki, jak i jej właściciela. Poniżej przedstawiamy listę tego, co powinieneś przygotować: 

 • Marka przyczepy
 • Typ przyczepy
 • Rok produkcji 
 • Data pierwszej rejestracji
 • Numer rejestracyjny
 • Informacja na temat tego, czy przyczepka użytkowana jest za granicą
 • Imię i nazwisko właściciela
 • Numer PESEL właściciela
 • Data wydania prawo jazdy właściciela
 • Miejsce zamieszkania właściciela
 • Historia ubezpieczenia

Po podaniu powyższych danych, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie w stanie dokładnie wyliczyć Twoją składkę na OC przyczepy lekkiej i skonstruuje dla Ciebie stosowną umowę. 

Czy musisz dopilnować jakichś formalności przed zakupem polisy OC na przyczepkę? 

Jeżeli kupiłeś przyczepę, która nie jest zarejestrowana, to musisz przede wszystkim zgłosić się do wydziału komunikacji i uzyskać dowód rejestracyjny, który jest dokumentem poświadczającym jej dopuszczenie do ruchu. W przypadku przyczep lekkich, czyli takich, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów, nie musisz martwić o badania techniczne przed rejestracją. 

Podczas rejestracji musisz złożyć odpowiedni wniosek i załączyć do niego dowód własności pojazdu (na przykład fakturę), kartę pojazdu (o ile była wydana) oraz wyciąg ze świadectwa homologacji. Po dopełnieniu formalności i pomyślnej rejestracji, możesz zająć się zakupem OC przyczepki.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku