Przejazd polskimi autostradami kamperem o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub samochodem z przyczepką, wiąże się z ponad dwukrotnie większymi opłatami niż te, które muszą uiścić kierowcy osobówek. A jak wygląda sytuacja, za granicą? Sprawdź, na jakie opłaty drogowe musisz się przygotować, jeżeli chcesz korzystać z autostrad w popularnych europejskich krajach. 

Płatne autostrady w Europie

Choć w świecie idealnym po wejściu w kampera mógłbyś po prostu cieszyć się drogą i nie przejmować się niczym, to rzeczywistość jest daleka od tej wizji. Podobnie jak w Polsce, lokalne przepisy odnośnie kamperów oraz samochodów z przyczepką bywają bardzo zróżnicowane. Jeżeli chcesz uniknąć mandatów i innych nieprzyjemności podczas zagranicznych wojaży, koniecznie zapoznaj się z prawami obwiązującymi w kraju, do którego się udajesz, a także wszystkich państw, przez które będziesz przejeżdżać. 

Długość autostrad w Europie to ponad 80 tysięcy kilometrów. Z pewnością ciężko będzie Ci uniknąć jechania nimi, a nawet jeżeli Ci się to uda, to z pewnością stracisz wiele czasu i nerwów. Jesteśmy przekonani, że nie są to emocje, które chciałbyś odczuwać podczas wyjazdu. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik odnośnie opłat drogowych i przepisów dotyczących paru najpopularniejszych kierunków, w których Polacy chętnie podróżują kamperami. 

Włochy - opłaty za autostrady 

Jeżeli chcesz wybrać się na Półwysep Apeniński i zobaczyć słoneczną Italię, to mamy dla Ciebie garść przydatnych informacji. Przede wszystkim musisz pamiętać, że przejazd autostradami na terenie Włoch jest płatny (poza nielicznymi wyjątkami). Podobnie jak w Polsce, opłaty pobierane są na bramkach, a ich wysokość różni się w zależności od długości pokonanego odcinka oraz kategorii pojazdu, którym podróżujesz. Dodatkowo musisz przygotować się na ewentualne dodatkowe koszta, jeżeli chcesz przejechać przez tunele znajdujące się pod Alpami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wysokości włoskich opłat drogowych, musisz odwiedzić strony internetowe poszczególnych organów odpowiadających za odcinki autostrad, przez które zamierzasz podróżować. 

Jeżeli chodzi o winiety, to Włochy z nich nie korzystają. Jeżeli jesteś tam przejazdem lub na krótkim wyjeździe, to pozostaje Ci płacenie gotówką lub kartą bankową podczas przejazdu przez bramkę. Jeżeli odwiedzasz Włochy częściej i uznasz to za opłacalne, to możesz zdecydować się na montaż odbiornika do systemu elektronicznego Telepass, który działa na podobnych zasadach co polski viaTOLL. 

Do jakich kategorii opłat będzie łapał się Twój kamper lub samochód z przyczepką? To zależy. W tak zwanej klasie B mieszą się kampery dwuosiowe, których wysokość mierzona nad przednią osią przekracza 1,3 metra. Jeżeli jedziesz samochodem osobowym lub kamperem z dodatkowo podczepioną przyczepką, to wtedy musisz uiścić opłaty właściwe dla kategorii pojazdów 3-osiowych. 

Francja - opłaty za autostrady oraz winiety 

W przypadku podróży do Francji sprawa opłat jest mniej jednoznaczna. Tamtejsze autostrady są w większości płatne, ale blisko ¼ dróg tego typu zarządzana jest przez państwo i można przejechać nimi za darmo. Musisz liczyć się też z dodatkowymi kosztami podczas korzystania z niektórych mostów, wiaduktów oraz tuneli. Wysokość opłat różni się w zależności od długości pokonanego odcinka i pojazdu, którym kierujesz. Płatności uiszcza się na bramkach za pomocą gotówki, karty bankowej lub elektronicznego systemu (do którego wymagany jest zakup odbiornika). 

Jeżeli chodzi o kategorie pojazdów, według których pobierane są opłaty, to Twój kamper może być zaliczony do grupy 2 lub 3. Do tej pierwszej należą wszystkie samochody o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony oraz wysokości nieprzekraczającej 3 metrów. Do 3 grupy należą większe kampery oraz pojazdy z trzema osiami, czyli także samochody ciągnące przyczepki. 

We Francji działają winiety i ich posiadanie jest obowiązkowe. Są to tak zwane plakietki ekologiczne Crit’Air. Początkowo przymus ich posiadania obowiązywał jedynie francuskich kierowców, ale obecnie dotyczy to także osób zza granicy. Możesz zakupić je przed podróżą do Francji za pośrednictwem internetu. 

Opłaty za kampera - Chorwacja

Korzystanie z większości autostrad w Chorwacji wiąże się z dodatkowymi opłatami. Te wzrastają dodatkowo o 15% w sezonie letnim. Obowiązuje tam pobór biletów na bramce wjazdowej i dokonanie płatności przy wyjeździe, więc wysokość pobranej kwoty zależy od pokonanej odległości. W Chorwacji na płatnych drogach nie wykorzystuje się systemu winiet.

Opłaty drogowe w Chorwacji różnią się też w przypadku różnych kategorii pojazdów. Jeżeli podróżujesz kamperem lub samochodem osobowym z przyczepką to możesz zaliczać się do grupy 2, lub 3. W kategorii 2 znajdują się pojazdy o dwóch osiach, nieprzekraczające wysokości 1,9 metra i dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 tony (nawet jeżeli ciągną przyczepkę, której wysokość przekracza 1,9 metra). Opłaty za grupę 3 dotyczą Cię w przypadku poruszania się pojazdem o dwóch lub trzech osiach, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi powyżej 3,5 tony.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku