Użytkowanie przyczepy kempingowej dostarcza sporo przyjemności, ale także nakłada dużo obowiązków. Jedną z palących kwestii jest dobór odpowiednich opon, zwłaszcza że te przez wzgląd na duże obciążenia są narażone na szybkie zużycie. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się o wszystkim, na co powinieneś zwracać uwagę podczas kupowania ogumienia do tego rodzaju pojazdów. 

Opony do przyczepy kempingowej - jak zadbać o to, by służyły jak najdłużej?

Przy przyczepach kempingowych trzeba brać poprawki na wiele sytuacji. Sama specyfika tego rodzaju sprzętu sprawia, że wymaga on staranniejszej pielęgnacji. Zarówno częste korzystanie z kampera, jak i pozostawienie go nieużywanym będzie miało wpływ na stan założonych opon. Dlatego, jeżeli korzystasz z pojazdu po dłuższym czasie (na przykład po przerwie sezonowej), to koniecznie sprawdź stan jego ogumienia. Dla własnego bezpieczeństwa musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na głębokość bieżnika i ogólny stan opony. Upewnij się także, że jej powierzchnia ściera się równomiernie. 

A w jaki sposób przedłużyć żywotność gumy? Unikaj wyeksponowania opon na skrajne warunki pogodowe podczas korzystania z kampera. Może to szybko doprowadzić do pojawiania się odkształceń ogumienia w postaci wybrzuszeń lub pęknięć. Spowoduje je mróz w zimie, ale także i wysokie nasłonecznienie w cieplejszych miesiącach. Z tego powodu przy jakichkolwiek dłuższych postojach lub okresach nieużywania sprzętu, koła do przyczepki powinny być osłonięte (na przykład za pomocą dedykowanego pokrowca lub innych bardziej improwizowanych rozwiązań). 

Bardzo dobrym sposobem na zadbanie o dobry stan opon do przyczepy jest ich demontaż w przerwie między sezonami. W ten sposób nie będą niepotrzebnie obciążane, a ryzyko powstania odkształceń zostanie zminimalizowane. 

Jakie opony do przyczepy kempingowej?

Jak  w przypadku większości zakupów, podczas wybierania opon do przyczepy, nie warto sugerować się jedynie ceną. Ogumienie kół to element, który wpływa bezpośrednio na komfort prowadzenia, ale także i bezpieczeństwo na drodze, dlatego warto przeznaczyć na nie nieco większą część budżetu. Dzięki temu będziesz miał możliwość dopasowania go idealnie pod specyfikę swojego kampera lub przyczepy. 

Koła do przyczepki powinny posiadać ogumienie, które jest dedykowane do tego rodzaju pojazdu. Jednym z lepszych rozwiązań jest zdecydowanie się na zakup opon z oznaczeniami typu „camping” albo „CP”. Są specjalnie skonstruowane w taki sposób, by idealnie sprawdzać się z przyczepkami lub kamperami. Ich budowa wykazuje się dużo większą odpornością na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Jest ona uzyskiwana między innymi przez zastosowanie dodatkowego oplotu kordowego, który wzmacnia brzegi i pozwala kołom na uzyskanie większej nowości. Dzięki tym właściwościom tego rodzaju opony wzmacniane do przyczepki sprawują się o wiele lepiej w przypadku dłuższych i mocno obciążonych postojów. 

Wśród alternatyw można wymienić opony klasy C, czyli takie, które przeznaczone są do większych samochodów dostawczych. Dzięki temu spełniają odpowiednie standardy, które umożliwiają im pracę pod dużymi obciążeniami. Tego rodzaju opony wzmacniane do przyczepki posiadają wyższe ciśnienie. W kamperach i przyczepach sprawdza się także ogumienie oznaczone jako XL, EXL oraz EL. 

Najważniejsze właściwości opony do przyczepy

Oprócz dobrania dedykowanego typu opon do pojazdu warto sprawdzić, czy te będą się dobrze sprawować przy jego specyfice. Informacja, która powinna Cię interesować najbardziej to dopuszczalna masa całkowita kampera lub przyczepy. By dobrać do niej odpowiednie opony, musisz sprawdzić ich indeks nośności. Jego wartość jest bezpośrednio powiązana z obciążeniem, z jakim może poradzić sobie dane ogumienie.

Przed zakupem powinieneś zapoznać się z tabelą wyjaśniającą poszczególne oznaczenia. Przykładowo, opona mająca nośność na poziomie 98 jest w stanie wytrzymać obciążenie do 750 kilogramów. Musisz pomnożyć tę wartość przez liczbę kół, które posiada kamper lub przyczepa, a otrzymany wynik będzie oznaczał maksymalną dopuszczalną masę całkowitą pojazdu, w którym opony o danym indeksie nośności mogą zostać zamontowane. 

Jaki rozmiar opony do przyczepy kempingowej?

Koła do przyczepki występują w bardzo wielu różnych rozmiarach. Przed dokonaniem zakupu musisz upewnić się, że opony, które chcesz sobie sprawić, będą na nie pasować. W tym przypadku nie ma tu dużej filozofii i powinieneś postępować tak samo, jak w przypadku wyboru rozmiaru opon dla samochodu osobowego.

Jeżeli wymieniasz samo ogumienie, to po prostu dobierz je do rozmiaru zamocowanych w przyczepie felg. By to zrobić, podczas zakupu musisz znać szerokość opony podaną w milimetrach, profil opony oraz średnice felgi wyrażoną w calach. Posiadając te dane, bez problemu wybierzesz odpowiedni model.

A co w przypadku gdy kupujesz nowy zestaw opon wraz z felgami? Przede wszystkim trzymaj się specyfikacji podanej przez producenta danej przyczepki czy kampera. W dowodzie rejestracyjnym znajdziesz informacje odnośnie zalecanego rozmiaru opon dla danego pojazdu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku