Opony zimowe do przyczepki – jakie wybrać?

Opony zimowe do przyczepki – dlaczego są ważne?

Każdego roku, gdy dzień zaczyna się skracać, a niebo coraz częściej zasnuwane jest przez gęste połacie chmur przynoszących przenikliwe opady deszczu, pojawia się temat wymiany opon samochodowych na zimowe. W środkach masowego przekazu pojawia się szereg różnego rodzaju poradników, w których próbuje się odpowiedzieć na pytanie, kiedy należy założyć opony zimowe oraz na jaki konkretny rodzaj opon się zdecydować.

Dlaczego ważne są opony zimowe do przyczepki? Przyczepy i lawety zapewniają transport towaru i skuteczne świadczenie przez naszą firmę usług. Od sprawności transportu zależy zaufanie oraz zadowolenie naszych klientów. Opony zimowe do przyczepki tak jak szereg innych elementów są ważne z punktu widzenia skutecznego transportu.

Zima jest szczególnie uciążliwą dla kierowców. Zmienne warunki atmosferyczne – fale mroźnej pogody przeplatane z odwilżą powodują, że na jezdniach pojawiają się najprzeróżniejsze przeszkody i zagrożenia – gołoledź, śliskie błoto pośniegowe, zbity i śliski śnieg, który po ubiciu go przez wiele przejeżdżających pojazdów. Wraz z nastaniem odwilży śnieg zamienia się w kałuże wody. Te kałuże z kolei przy ponownym nadejściu mrozu przeradzają się w śliską warstwę lodu.

Aby sprostać zmiennym warunkom zimowej aury w transporcie towarów, należy wybierać opony zimowe do przyczepki. Transport towarów powinien się odbywać w sposób możliwie niezawodny, niezależnie od panujących warunków drogowych i atmosferycznych. W wypadku dobierania opon do przyczep na okres zimowy bardzo istotnym aspektem jest to, jak często dana przyczepa będzie używana, oraz jak dalekie trasy będzie ona pokonywać. Im częstotliwość użycia przyczepy będzie większa, im dłuższe trasy będzie ona pokonywać, tym bardziej powinno się rozważyć zastosowanie opon zimowych do przyczepy.

Często bowiem zdarza się tak, że – w poszukiwaniu oszczędności – stosuje się opony całoroczne do przyczepki. Opony tego rodzaju mają podwyższone parametry, tak by mogły sprostać sporadycznym gorszym warunkom drogowym. Mogą one być stosowane na wilgotnych nawierzchniach, podczas opadów deszczu, lub nawet w warunkach zimowych. Pozornie tego rodzaju opony mogą wydawać się rozsądnym i kompromisowym rozwiązaniem. Rodzaj użytego do ich produkcji tworzywa i rodzaj stosowanego w nich bieżnika posiada niejednokrotnie znacznie lepsze parametry niż opony letnie. Opony całoroczne do przyczepki jednakowoż nie prezentują poziomu parametrów opon zimowych. Mogą one być używane w wypadku pojazdów obsługujących krótkie trasy. Są one jednakowoż rekomendowane do pojazdów lekkich, a więc nieobsługujących transportów i powinno się je stosować tylko w samochodach osobowych.

Można zatem łatwo wykazać, iż stosowanie opon całorocznych do przyczepki, pomimo nieraz znacznie niższych kosztów, może być dalece niewystarczające w dziedzinie transportu drogowego. Tylko stosowanie odpowiednio dopasowanych opon zimowych do przyczep zapewni odpowiednio wysoki stopień bezpieczeństwa prowadzonych przez Ciebie transportów. Podwyższone parametry tworzyw stosowanych w ich produkcji oraz rodzaje stosowanych w nich bieżników zapewniają najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Transport samochodowy jest związany z dużymi obciążeniami, musi być prowadzony bez względu na warunki drogowe i atmosferyczne. Nieraz zdarza się, iż transport musi być przeprowadzony w warunkach skrajnie niesprzyjających i musi dotrzeć w miejsce, do którego trudno jest, z najrozmaitszych przyczyn, dojechać. Stosowane w transporcie samochodowym ogumienie powinno zatem co do zasady być przystosowane do użytku nawet w najtrudniejszych warunkach.

Szukasz opon do przyczepy? To Cię może zainteresować:

Opony zimowe do przyczepki – gwarancją bezpieczeństwa Twojego transportu

Transport samochodowy musi być prowadzony w możliwie najbezpieczniejszych warunkach. Zapewnienie pełni bezpieczeństwa ma ogromne znaczenie z wielu powodów. Wyżej wspomniano już o aspekcie związanym z budowaniem i podtrzymywaniem zaufania u klientów oraz kontrahentów. Bardziej jednak istotnym wydaje się inny aspekt. Transport towarów jest w sposób szczególny narażony na wiele niebezpieczeństw na drodze i może on stanowić także niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Pojazdy i przyczepy dociążone nieraz w znaczny sposób przewożonym towarem są wyjątkowo podatne na przykład na wpadnięcie w poślizg, co staje się bardzo prawdopodobne w warunkach zimowej aury. Wpadnięcie w poślizg i utrata kontroli nad obciążonym ładunkiem pojazdem może być wyjątkowo niebezpieczna dla innych pojazdów i uczestników ruch – oderwana bądź wykrzywiona w wyniku poślizgu przyczepa może stanowić szczególne zagrożenie i może prowadzić do groźnych kolizji, zderzeń, wypadków, a nawet karamboli.

Biorąc pod uwagę opisane powyżej aspekty, ze względów bezpieczeństwa należy wybierać opony zimowe do przyczepy. Ich stosowanie bowiem zwiększa potencjalny zakres kontroli nad przyczepą w momencie nieprzewidzianego zdarzenia drogowego w warunkach zimowych. W warunkach zimowych, gdy aura na drodze potrafi być wyjątkowo niekorzystna i często nawet niebezpieczna należy jednak pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad ruchu drogowego i dostosowaniu prędkości do panujących warunków. Żaden – najlepszy nawet sprzęt – nie uchroni nas przed wypadkiem, gdy będziemy poruszali się niezgodnie z przepisami, zachowywali się w sposób nieprzewidywalny i niebezpieczny dla innych uczestników ruchu drogowego i gdy będziemy poruszali się z nadmierną prędkością.

Warto przeczytać również:

Jak podłączyć lampy LED w przyczepce?

Gdzie opróżniać toalety turystyczne?

Jak podłączyć gniazdko przyczepki?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Rejestracja przyczepki – jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Jakie oświetlenie do przyczepy lekkiej?

Ile może wystawać ładunek z przyczepy?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku