Plandeka na przyczepkę – jak prawidłowo zamontować?

Dlaczego ważne jest odpowiednie zamontowanie plandeki do przyczepy?

Plandeki samochodowe stosuje się już od bardzo dawna. Ich wielką zaletą jest stosunkowo niewielki koszt i to, że mogą one być stosowane na dużych powierzchniach. Plandeka naciągnięta na stelaż wykonany z metalowych żeber dobrze chroni przewożony towar przed wiatrem oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Bywa przy tym znacznie tańsza i bardziej wszechstronna w zastosowaniu niż różnego rodzaju sztywne zabudowy.

Wyjątkowo często wykorzystywane są plandeki na przyczepę. Przyczepę bowiem o wiele łatwiej jest przykryć właśnie takim rodzajem pokrycia. Wynika to z faktu, iż ściągane żebra stelaża, na których montuje się plandekę, dają przyczepie o wiele większy zakres funkcjonalności. Żebra stelaża plandeki na przyczepę można bowiem relatywnie niewielkim nakładem pracy zdemontować i używać przyczepki do przewożenia różnych towarów i materiałów, które nie wymagają użycia plandeki na przyczepę w ich transporcie, takie jak na przykład piasek czy materiały budowlane. Zdemontowanie stelaża plandeki na przyczepę pozwala także korzystać z systemu otwieranych bocznych burt na przyczepie. Jest to bardzo wygodne i pozwala na szybkie ładowanie i rozładowywanie towaru.

Plandeka na przyczepkę chroni przewożony towar w czasie transportu, jest lekka i daje różne możliwości konfiguracji przestrzeni ładunkowej. Plandeka na przyczepkę w zależności od użytego tworzywa i jego koloru może przepuszczać bądź też ograniczać dopływ światła do przestrzeni ładunkowej, co także może mieć istotne znaczenie w transporcie na przykład artykułów spożywczych.

Dlaczego zatem należy przywiązywać dużą wagę do należytego montażu plandeki? Często transport towarów prowadzony jest pod presją czasu. Musi on być wysyłany w najkrótszym możliwym terminie, bez względu na różnorakie uwarunkowania. W transporcie w szczególny sposób liczy się czas, co zmusza nas do pośpiechu. W pośpiechu natomiast często zapomina się o różnych istotnych kwestiach, takich jak na przykład odpowiednie zabezpieczenie przewożonego towaru. Często zdarza się, że w pośpiechu zaniedbuje się należyte mocowanie plandeki, bądź należyte jej domknięcie. Tymczasem takie drobne z pozoru zaniedbanie może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji z wypadkami drogowymi włącznie. Niedbałe, nieodpowiednie umocowanie plandeki do przyczepki może prowadzić do ześlizgnięcia się jej podczas jazdy z elementów stelaża, na który jest ona naciągnięta. Może to prowadzić do wypadnięcia części przewożonego towaru z przyczepy bądź z paki pojazdu, co może z kolei spowodować kolizję bądź wypadek drogowy, o zniszczeniu przewożonych towarów nie wspominając.

Oprócz niedbałego domykania i umocowania plandeki bardzo często spotykanym błędem jest także zbyt luźne bądź zbyt mocne jej umocowanie. Jeśli umocujemy plandekę zbyt luźno, wówczas – podobnie jak w wypadku jej niedbałego umocowania – zwiększamy ryzyko jej ześlizgnięcia się z pojazdu bądź przyczepy podczas jazdy. Jeżeli zaś umocujemy plandekę do przyczepy zbyt mocno, wówczas możemy doprowadzić do jej rozerwania się podczas jazdy. Zbyt ścisłe mocowanie plandeki do przyczepy może poza tym doprowadzić do szybszego zużywania się elementów mocujących, takich jak linki czy uchwyty do plandeki.

Może Ci się przydać:

Jak prawidłowo zamontować plandekę do przyczepy?

Omówiliśmy już znaczenie umiejętnego i właściwego montowania plandek. Teraz w końcu warto rozstrzygnąć, jak powinno się właściwie je montować.

Umocowanie plandeki może z pozoru wydawać się czynnością niezbyt skomplikowaną i możliwą do wykonania przez każdego. Niegdyś, gdy głównymi środkami przewozu towarów były niewielkie samochody dostawcze o dopuszczalnej ładowności mieszczącej się w przedziale od jednej do dwóch ton, plandeki montowano zazwyczaj na własną rękę, bowiem przy mniejszych transportach nie trzeba było spełniać aż tak wygórowanych, jak współcześnie norm bezpieczeństwa.

Coraz bardziej wygórowane normy bezpieczeństwa, rosnący tonaż transportu oraz rozwój technologii niosą ze sobą jednak coraz wyższe wymogi i wymagają większej wprawy podczas montażu różnych elementów.

Jak już wskazano wyżej, niezwykle ważną zasadą przy montażu plandeki do przyczepy jest to, by nie mocować jej ani zbyt ściśle, ani nazbyt luźno. Należy także pamiętać o możliwie dokładnym zapleceniu linki o uchwyty do plandeki, w taki sposób, aby nie pominąć żadnego uchwytu w trakcie mocowania plandeki.

Aby zagwarantować możliwie najlepsze mocowanie plandeki, należy używać elementów mocujących wysokiej jakości. Niegdyś do mocowania plandek używano linek ze sznura, bądź linek elastycznych. Jednak linki tego rodzaju szybko się przecierały. Dzisiaj największą popularnością i zaufaniem wśród klientów cieszą się linki powlekane tworzywem sztucznym. Dzięki grubej warstwie zabezpieczającej linki takie są znacznie bardziej odporne na przecieranie się i przez długie lata gwarantują należyty sposób odpowiednie trzymanie plandeki.

Należy też stosować odpowiednie uchwyty do plandeki oraz inne zabezpieczenia, tak aby zapewnić odpowiednie mocowanie plandeki – wszystkie wyżej opisane elementy znajdziesz w szerokim wyborze i najlepszych cenach na stronie dev.rydwan-czesci.eu.

Warto na koniec wspomnieć, iż w dzisiejszych warunkach mocowanie plandeki bywa nieraz skomplikowane i nie jest czynnością wykonalną dla każdego – warto więc rozważyć w niektórych przypadkach zlecenie montażu plandeki specjalnym firmom, których pracownicy swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami gwarantują bezpieczny montaż plandeki.

Warto przeczytać również:

Jak podłączyć lampy LED w przyczepce?

Gdzie opróżniać toalety turystyczne?

Jak podłączyć gniazdko przyczepki?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Rejestracja przyczepki – jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Jakie oświetlenie do przyczepy lekkiej?

Ile może wystawać ładunek z przyczepy?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku