Prędkość z przyczepą — o czym pamiętać?

Poruszanie się z przyczepą jest czymś zupełnie innym niż jazda samochodem. Musimy mieć na uwadzę to, że mamy za sobą dodatkowe obciążenie w postaci przyczepki, która ogranicza nasze możliwości poruszania się samochodem. Pamiętanie o dodatkowym balaście jest niezwykle ważne podczas wyprzedzania, ponieważ nasz samochód jest wtedy przedłużony, a chwila nieuwagi może okazać się tragiczna w skutkach.

Ograniczenie prędkości z przyczepą w terenie zabudowanym — co ma na nie wpływ?

Chociaż mogłoby się wydawać, że zwykła osobówka z przyczepką, może poruszać się w ten sam sposób, co zwykły samochód, musimy jednak pamiętać, że przed wyjechaniem z przyczepką, warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, bo niewiedza dotycząca tego, jaka prędkość z przyczepą jest dozwolona, może nas naprawdę słono kosztować. Co więcej, w przypadku jazdy z przyczepką policja w większości wypadków nie spojrzy na naszą niewiedzę łaskawym okiem, ponieważ nieznajomość prawa jest czymś, czego większość policjantów nie toleruje, przez co nawet małe przekroczenie prędkości może okazać się dla nas kosztowne.

Wpływ na dopuszczalną prędkość z przyczepą ma wiele czynników, które po zsumowaniu dają nam dozwoloną prędkość poruszania. Jeżeli chodzi o te czynniki, to zaliczamy do nich między innymi stan nawierzchni, liczbę pasów ruchu, godzinę czy obszar, w którym znajduje się dana droga. Te czynniki, mają wpływ zarówno na szybkość poruszania się zwykłych osobówek, jak i tych, które ciągną za sobą przyczepkę. W przypadku tych drugich warto skupić się na prędkości z przyczepą, która jest w przypadku terenu zabudowanego stale ograniczona, a wynosi ona 50 km/h, nawet wtedy, gdy znaki obowiązujące na danym odcinku wskazują na większą prędkość.

Wszystko dlatego, że prędkości z przyczepą są uniwersalne dla całych terenów zabudowanych, takie rozwiązanie ma na celu zminimalizować ryzyko wypadku. Oczywiście, zdarzają się kierowcy, którzy chcą być nadwyraz odważni i łamią przepisy, jednak nadmierna prędkość z przyczepą lekką znacząco wydłuża nasz tor hamowania, ponieważ samochód musi również wytracić prędkość ciągnącej się za nami przyczepki. Co więcej, jazda z dodatkowym obciążeniem wymaga więcej umiejętności od kierowcy, gdyż wykonywanie wszelkich manewrów z przyczepką jest po prostu cięższym zadaniem niż zwykła jazda samochodem.

Dlaczego dostosowanie prędkości z przyczepą lekką jest ważne?

Przyczepa lekka w naszym prawie definiowana jest jako pojazd, którego masa całkowita nie może przekroczyć 750 kg, a dodatkowo nie ma ona zamontowanego hamulca najazdowego. Sama masa przyczepki jest niezwykle ważna, ponieważ cały zestaw, nie może przekraczać wagi 4,25 tony. W innym wypadku możemy zostać ukarani, za kierowanie zbyt ciężkim zestawem, a tego raczej każdy z nas chciałby uniknąć. Nie jest to jednak jedyne ograniczenie, które powoduje jazda z przyczepą prędkości, również są ograniczone, co prawda, prędkość nie jest indywidualnie ograniczana dla przyczepek lekkich lub ciężkich, dlatego nie musimy tego rozgraniczać.

Jazda z przyczepą prędkość, którą możemy osiągnąć, ma bardzo duży wpływ na naszą drogę hamowania, sprawia to, że z pozoru mała prędkość jest cięższa do wytracenia, podczas gdy mamy za sobą zestaw. Z tego powodu powinniśmy odpuścić sobie dynamiczne przyśpieszanie z obciążeniem. Oczywiście, są odcinki poza terenem zabudowanym, na których możemy się bardziej rozpędzić, jednak warto mieć na uwadzę to, że wyprzedzanie innych samochodów musi odbywać się spokojnie, gdyż przyczepka, którą ciągniemy, może spowodować zmianę kierunku, która z kolei jest ciężka do szybkiej korekcji.

Ile można jechać z przyczepą na autostradzie?

Polskie prawo pozwala na osiągnięcie najwyższej prędkości jazdy zestawem właśnie na autostradzie, jednak ile można jechać z przyczepą na autostradzie? Oczywiście, jest to uwarunkowane panującymi na drodze warunkami technicznymi i atmosferycznymi, jednak maksymalna dopuszczalna prędkość z przyczepką to 80 km/h. Limit obowiązuje zarówno przyczepki lekkie, jak i ciężkie, dlatego nie musimy zastanawiać się, czy ten limit prędkości dotyczy właśnie nas. Warto jednak pamiętać, że jazda z przyczepą po autostradzie wymaga od kierowcy dużo większych umiejętności manualnych, dlatego lepszym wyborem jest kierowanie się innymi typami drogi.

W przypadku, w którym już wjedziemy na autostradę, powinniśmy nastawić się na to, że prędkość z przyczepą na autostradzie jest dużo mniejsza, od innych pojazdów, dlatego wskazana jest jazda prawym pasem, aby nie blokować innych kierowcach samochodów osobach, którzy chcą osiągnąć maksymalną dozwoloną prędkość na autostradzie. Osiągana prędkość na autostradzie z przyczepą może mieć jednak negatywny wpływ na naszą przyczepkę, dlatego w miarę możliwości powinniśmy ją sprawdzić i ewentualnie wymienić wadliwe części do przyczep, aby mieć pewność, że zestaw nie ulegnie uszkodzeniu na trasie szybkiego ruchu.

Często pomijanym faktem przez kierowców, są ograniczenia prędkości z przyczepą lekką, które powinny być przestrzegane. W przypadku, w którym na autostradzie dojeżdżamy do naszego zjazdu, powinniśmy odpowiednio zredukować prędkość. Ze względu na to, że autostradowe zjazdy są zakręcone, musimy pamiętać, że przyczepka na skutek zbyt szybkiego skręcania może uszkodzić się, lub odpiąć od naszego haka. Taka sytuacja może okazać się tragiczna w skutkach, dlatego dostosowana prędkość z przyczepą na autostradzie powinna zawsze być priorytetem kierowcy zestawu.

Czy wystający ładunek z przyczepy jest dopuszczalny?

Poruszając się po drogach, bardzo często możemy zauważyć kierowców, którzy na swoich przyczepkach mają wystające ładunki. Ważnym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jest to, ile może wystawać ładunek z przyczepy. W zależności od tego, z której strony wystaje ładunek, długości się różnią. W przypadku, w którym ładunek wystaje na boki przyczepki, maksymalna długość wynosi 23 cm z każdej strony, z kolei, jeżeli decydujemy się na to, aby ładunek wystawał z tyłu, maksymalna jego długość wynosi dwa metry. Oczywiście taki ładunek musi zostać odpowiednio oznaczony, a prędkość z przyczepą lekką odpowiednio dostosowana, aby nie stwarzać zagrożenia wśród innych kierowców.

Odpowiednie oznaczenie to zastosowanie biało-czerwonych pasów, które powinny zostać umieszczone na widocznym, wystającym elemencie. W ten sposób samochód z przyczepą prędkość nie będzie miała znaczenia na naszą widoczność, a co za tym idzie, kierowcy znajdujący się w odległości zidentyfikują to, że z naszej przyczepki wystaje ładunek.

Czy stan techniczny ma wpływ na ograniczenie prędkości z przyczepą?

Co prawda, prawo nie reguluje tego, ile można jechać z przyczepą, ze względu na stan techniczny przyczepy. Niemniej jednak obowiązkiem każdego z nas jest odpowiedzialna jazda samochodem i to samo tyczy się dołączonych do samochodu dodatków. Właśnie dlatego, powinniśmy dopasować to, ile można jechać z przyczepą z uwzględnieniem jej faktycznego stanu. Jeżeli zauważymy, że przyczepa zaczyna uciekać nam na boki podczas jazdy, lub dochodzi do innych zachowań, które odbiegają od normy, powinniśmy natychmiastowo zredukować naszą prędkość,  i monitorować jej dalsze zachowanie.

Jeżeli zauważymy, że redukcja prędkości z przyczepą lekką nic nie dała, powinniśmy jak najszybciej się zatrzymać, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. W przypadku, w którym znajdujemy się z przyczepą na autostradzie, możemy próbować z niej zjechać, ponieważ postój na niej również nie jest odpowiedni. W takiej sytuacji wszystko zależy od naszych umiejętności, chociaż czasami nawet te, nie mają zbyt wielkiego wpływu na jazdę z uszkodzonym zestawem.

Jaki wpływ na bezpieczeństwo ma odpowiednie oświetlenie przyczepy?

Bezpieczeństwo jest kluczem do spokojnego dojechania do celu i właśnie dlatego niezwykle ważny jest stan techniczny przyczepy i auta oraz dostosowanie prędkości samochodu z przyczepą. Mówiąc o stanie technicznym, nie możemy zapominać również o tym, jak ważną funkcję pełnią lampy do przyczep. Oczywiście, są one koniecznym wyposażeniem przyczepy, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że są one w stanie uratować innych kierowców przed wjechaniem w naszą przyczepkę. Słabe lampy tylne mogą zostać niezauważone przez osobę jadącą za nami, przez co może dojść do uderzenia, które nikomu nie będzie potrzebne.

Aby uniknąć takich sytuacji, coraz bardziej popularne stają się lampy tylne LED do przyczepek. Są one bardziej skuteczne od innych rodzajów świateł, a dodatkowo potrafią one wytrzymać przez dłuższy czas bez uszkodzenia. Warto również pamiętać, że prędkość samochodu z przyczepą sprawia, że tylne światła nie są widoczne, więc jedynym widocznym elementem jest tylna klapa przyczepki. Właśnie dlatego światła, które są na niej założone, powinny w jasny sposób pokazywać innym kierowcą, że przed nimi znajduje się samochód.

Ograniczenie prędkości z przyczepą w związku z niezabezpieczonym ładunkiem

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku znajdującego się na przyczepce jest wymogiem obowiązującym każdego kierowcę. Oczywiście, zdarzają się przypadki, w których kierujący ze względu na małą odległość decyduje się na przewiezienie ładunku bez odpowiedniego zabezpieczenia i decyduje się wtedy na ograniczenie prędkości z przyczepą, jednak jest to nieodpowiedzialne podejście, ponieważ nigdy nie wiemy, jak będzie wyglądała nasza trasa, oraz w jaki sposób zachowa się ładunek znajdujący się na przyczepce. Właśnie dlatego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie ładunku, który przewozimy.

W jaki sposób go zabezpieczyć? Jednymi z najlepszych elementów, które pozwolą nam na zabezpieczenie ładunku, są pasy transportowe. Siła ich ścisku jest na tyle duża, że nie musimy się zastanawiać, ile można jechać na autostradzie z przyczepą, na której znajduje się ładunek, ponieważ mocne pasy są w stanie utrzymać towar nawet przy 80 km/h. Co prawda, przy naprawdę dużych gabarytach lepszym wyborem jest zredukowanie prędkości, ponieważ nigdy nie wiemy, w jaki sposób zachowa się nasza przyczepka, jednak jeżeli już chcemy jechać z dużą prędkością, pasy transportowe są najlepszym sposobem na zabezpieczenie.

Warto przeczytać również:

Jak podłączyć lampy LED w przyczepce?

Gdzie opróżniać toalety turystyczne?

Jak podłączyć gniazdko przyczepki?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Rejestracja przyczepki – jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Jakie oświetlenie do przyczepy lekkiej?

Ile może wystawać ładunek z przyczepy?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku