Transport motocykla na przyczepie – jak prawidłowo przewieźć motocykl

Transport motocykla na przyczepie – o czym należy pamiętać?

Często zdarza się tak, że aby móc nacieszyć się jazdą na swoim jednośladzie trzeba go najpierw przewieźć. Zdarza się to zazwyczaj, gdy udajemy się w dalszą podróż. Często bowiem wielogodzinna jazda motocyklem po zatłoczonych drogach i autostradach bywa męcząca i nie ma nic wspólnego z rekreacją. Jeżeli chcemy na przykład udać na wakacje za granicą i tam cieszyć się naszym jednośladem warto rozważyć transport motocykla na przyczepie.

O czym należy wiedzieć, aby móc bezpiecznie przewieźć motocykl? Czego należy dopilnować, aby nasza wymarzona eskapada nie przysporzyła nam potencjalnych problemów i była źródłem wyłącznie miłych wspomnień?

W pierwszym rzędzie musimy pamiętać o tym, aby przyczepka, na której chcemy przewieźć nasz motocykl, posiadała odpowiednią długość i szerokość i by byłą dobrze dopasowana do rozmiarów motocykla. Przyczepka, której chcemy użyć, powinna być dopasowana jednak nie tylko do motocykla, ale także do pojazdu, którym będziemy ją ciągnąć.

Podstawową zasadą przy transporcie motocykla na przyczepie jest to, by motocykl umieszczony był w pozycji pionowej. Motocykl nie może w czasie transportu stać na stopce. Aby nie uszkodzić hydrauliki jednośladu, należy odblokować hamulec.

By zapewnić bezpieczne warunki transportu motocykla na przyczepie, należy pamiętać o jego bezpiecznym zamocowaniu i usztywnieniu jego nadwozia.

Jak zamocować motor na przyczepce?

W celu odpowiedniego zabezpieczenia jednośladu na czas jego transportu na przyczepie należy użyć specjalnych elastycznych pasów mocujących. Powinny one mieć minimalnie 25 mm szerokości oraz powinny być one dodatkowo wyposażone w mechanizm służący do ich napinania. Wytrzymałość pasów mocujących wynosi pomiędzy 500 a 1000 kilogramów nacisku. Pasów transportowych nie należy jednak naciągać zbyt mocno. Należy pozostawić pewien, niewielki zakres luzu, tak aby nie uszkodzić delikatnych elementów motocykla. Zaleca się także sprawdzenie mocowania pasów transportowych po pokonaniu kilku kilometrów i dokonanie korekt ich naciągnięcia oraz mocowania. Zalecane jest używanie pasów transportowych z odpowiednio dużą rączką do naciągania i dobrze działającym mechanizmem naciągowym.

Na czas transportu motocykl powinien być ustawiony przodem do kierunku jazdy. Powinniśmy także zadbać o to, by nasz jednoślad podczas przewozu na przyczepie nie przechylał się na boki. W tym celu powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć go pasami transportowymi.

Podczas mocowania pasów transportowych należy pamiętać, aby nie mocować ich na delikatnych elementach motocykla, takich jak lusterku czy szprychach.

Jak przewieźć motor na zwykłej przyczepce?

Do przewożenia motocykli można używać przede wszystkim specjalnych przyczep motocyklowych. Są one specjalnie spreparowane pod transport motocykli. Posiadają one specjalne elementy wyposażenia, takie jak uchylny dyszel czy też specjalną szynę umożliwiającą stabilne umiejscowienie jednośladu.

Na krótkich dystansach można jednak używać także zwykłej przyczepki samochodowej do 750 kilogramów. W wypadku jej stosowania do transportu motocykla należy w dwójnasób zwracać uwagę na wyżej wymienione aspekty bezpiecznego transportu jednośladu na przyczepce. Należy być szczególnie wyczulonym na mocowanie pasów transportowych. Powinny one być odpowiednio dociągnięte w taki sposób, aby nie uszkodzić wrażliwych na połamanie elementów motocykla. Przyczepa samochodowa, której chcielibyśmy użyć do przewiezienia naszego jednośladu, powinna zawierać uchwyty i haki umożliwiające właściwe zabezpieczenie go za pomocą pasów mocujących. W trakcie transportu motocykla na przyczepie samochodowej należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy oraz – w miarę możliwości – sprawdzać na bieżąco stan zamocowania pasów transportowych. Zwyczajna przyczepka samochodowa nie posiada bowiem specjalnej szyny w podłodze, motocykl więc może łatwiej się przewrócić. Ogólnie rzecz biorąc jednak, nie zaleca się stosowania zwykłej przyczepki. Nie posiada ona bowiem odpowiednio dobrych zabezpieczeń do transportu motocykli. Używanie jej na dłuższym dystansie zwiększa zatem ryzyko obluzowania się pasów zabezpieczających, a nawet wypadnięcia motocykla na jezdnię podczas jazdy, co może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku.

Pamiętaj – prowadź zawsze bezpiecznie swój transport!

W niniejszym artykule chcieliśmy przekazać Ci kilka wskazówek na temat tego, jak zamocować motor na przyczepce i jak przewieźć motor na zwykłej przyczepce. Pamiętaj jednak o tym, że transportowanie na odsłoniętej przyczepie motocykla wymaga szczególnej ostrożności podczas jazdy. Motocykl może się bowiem łatwo obsunąć, przewrócić, bądź – w najgorszym razie – wypaść z przyczepy na jezdnię. Pamiętaj, by zachowywać umiarkowaną prędkość jazdy, nie wykonywać gwałtownych skrętów i manewrów, unikaj także wyprzedzania i wymijania, jeżeli nie jest to koniecznie potrzebne. Przestrzeganie wymienionych w niniejszym artykule wskazówek pozwoli Ci na bezpieczny transport motocykla na przyczepie!

Warto przeczytać również:

Jak podłączyć lampy LED w przyczepce?

Gdzie opróżniać toalety turystyczne?

Jak podłączyć gniazdko przyczepki?

Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?

Rejestracja przyczepki – jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Jakie oświetlenie do przyczepy lekkiej?

Ile może wystawać ładunek z przyczepy?

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku