Oświetlenie przyczepki samochodowej - przepisy

Jazda samochodem z przyczepą obarczona jest wieloma przepisami i restrykcjami. Część z nich dotyczy także prawidłowego oświetlenia do przyczepki. Jest to niezwykle ważny element wyposażenia, który w oczywisty sposób przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy zarówno Twojego, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Poruszając się z przyczepą, miej świadomość, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, musi ona posiadać własne oświetlenie. Na światła w przyczepie szczególną uwagę zwracają także funkcjonariusze podczas rutynowych kontroli. Z powyższych powodów nie należy podchodzić do tej części wyposażenia lekceważąco.

Wymagania techniczne dotyczące niezbędnego oświetlenia przyczepy lekkiej i innych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku. Niezastosowanie się do nich i brak wymaganych świateł lub nieprawidłowo działające lampy mogą poskutkować otrzymaniem mandatu oraz punktów karnych. Jeżeli wykroczenie zostanie popełnione w trakcie dnia, taryfikator przewiduje 100 złotych kary i 2 punkty karne. W przypadku analogicznej sytuacji odnotowanej podczas jazdy po zmierzchu, możesz spodziewać się dwukrotnie większych konsekwencji. 

Jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemności, zalecamy nie tylko dokładnie zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawnymi dotyczącymi oświetlenia przyczepki, ale także regularną kontrolę stanu zamontowanych lamp. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kar, a także znacząco zwiększysz bezpieczeństwo swoje i innych kierowców.

Oświetlenie przyczepy lekkiej  - co jest wymagane? 

Przepisy określają różny zakres obowiązkowych świateł do przyczepki w zależności, od jakich tego jest ona rozmiarów. Możesz sprawdzić kategorię, w której mieści się posiadany przez Ciebie sprzęt w odpowiedniej rubryczce dowodu rejestracyjnego. Jeżeli jesteś posiadaczem przyczepki lekkiej, czyli takiej, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów, powinieneś wyposażyć ją w oświetlenie następującego rodzaju:

  • Kierunkowskazy - muszą być zamontowane w taki sposób, by były widoczne dla wszystkich kierowców jadących za przyczepą. Można zintegrować je z oświetleniem tylnym. 
  • Światła stopu - podobnie jak w przypadku kierunkowskazów, mogą być one częścią oświetlenia tylnego. 
  • Podświetlenie tablicy rejestracyjnej - w liczbie dwóch sztuk, tak by oświetlały całą powierzchnię tablicy i znajdujące się na niej oznaczenia. 
  • Światła pozycyjne tylne 
  • Światła awaryjne - wykorzystują lampy kierunkowskazów.
  • Światła przeciwmgłowe tylne - wymagana tylko jedna sztuka, umiejscowiona na tyle przyczepy po lewej stronie. 
  • Światła odblaskowe tylne - potrzebne są dwie sztuki. Odblaski tylne muszą być w kształcie trójkąta.
  • Światła odblaskowe przednie i boczne - przednie odblaski muszą być w barwie białej, w minimalnej liczbie dwóch, a maksymalnej czterech sztuk. Boczne oświetlenie do przyczepki w barwie żółtej musi być zamontowane w odstępach nie rzadszych niż trzy metry. Z czego nie dalej niż jeden metr od końca przyczepy i nie dalej niż trzy metry od jej początku (mierzonego od zaczepu kulowego). Zarówno światła do przyczepki odblaskowe przednie, jak i boczne nie mogą posiadać trójkątnego kształtu. 

Dodatkowe światła w przyczepie

Rozporządzenie przewiduje również dodatkowe restrykcje dla przyczep o określonych wymiarach. Jeżeli ich szerokość przekracza 1,6 metra (mierzonej razem z błotnikami w najszerszym punkcie), wymagane jest także zamontowanie świateł pozycyjnych przednich. Co więcej, w przypadku szerokości wynoszącej 2,1 metra lub więcej, trzeba zainstalować obrysowe lampy do przyczepki tylne i przednie. Światło obrysowe można założyć (choć nie jest to wymagane) także w przyczepach, których szerokość przekracza 1,8 metra, ale nie w węższych. Przednie powinny mieć barwę białą, a tylne czerwoną. W przypadku, gdy przyczepa mierzy ponad 6 metrów długości (liczonej razem z dyszlem), musi ona także posiadać światła pozycyjne boczne. 

Zastanawiasz się, czy przyczepa musi mieć światło cofania? Tylko w określonych przypadkach. W tego rodzaju lampy muszą być wyposażone wszystkie przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 750 kilogramów. Z masą wiążą się także inne wymagania dotyczące oświetlenia. W przypadku przyczep o DMC powyżej 3,5 ton (i szerszych niż 2,1 metra) niezbędny jest także montaż świateł odblaskowych konturowych tylnych. Jeżeli DMC przekracza 3,5 tony, a przyczepa jest dłuższa niż 6 metrów, trzeba także zainstalować światła odblaskowe konturowe boczne. 

Lampy do przyczepki i inne akcesoria 

Jeżeli chcesz upewnić się, że Twoja przyczepa spełnia wszystkie wymagania w kwestii oświetlenia i szukasz wysokiej jakości lamp, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W sklepie Rydwan Company znajdziesz wszystkie niezbędne części i akcesoria, dzięki którym dostosujesz swój pojazd do aktualnie obowiązujących przepisów. Zachęcamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta. Nasi fachowcy doradzą Ci wybór najlepszych komponentów, z których na pewno będziesz zadowolony.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku